Severna Koreja je u petak iznela informaciju o uspešnom testiranju nove interkontinentalne balističke rakete, nazivajući je „najjačom na svetu“. Međutim, strani stručnjaci su skeptični u vezi sa ovom tvrdnjom, ocenjujući je kao propagandu. Testiranje rakete je ipak pokazalo napredak u naporima Severne Koreje da unapredi svoj arsenal oružja.
Novi projektil koji je severnokorejska vojska lansirala u četvrtak pokazao je veću visinu leta i duži vreme provedeno u vazduhu u poređenju sa svim prethodnim oružjem ispaljenim do sada. Ovo je signaliziralo da Severna Koreja napreduje u razvoju interkontinentalne balističke rakete sa nuklearnim bojevim glavama sposobne da dosegnu kopno Sjedinjenih Američkih Država. Ipak, stručnjaci ukazuju da zemlja još uvek ima tehničke izazove koje treba prevazići pre nego što stekne potpuno funkcionalnu ICBM.
Severnokorejska državna novinska agencija je u petak identifikovala raketu kao ICBM „Hwasong-19“ i opisala je kao „najjaču stratešku raketu na svetu“ sa „perfektnim naoružanim sistemom“. Lider Severne Koreje, Kim Jong Un, prisustvovao je lansiranju i nazvao ga „odgovarajućom vojnom akcijom“ u kojoj je izražena odlučnost zemlje da odgovori na pretnje nacionalnoj bezbednosti.
Južnokorejske snage su naveliko pratile situaciju i izrazile svoje posmatranje da je Severna Koreja koristila čvrsto gorivo za testiranje rakete, iako detalji o vrsti goriva nisu bili objavljeni. Ovo testiranje je ukazalo na mogućnost korišćenja raketa sa čvrstim gorivom, što olakšava pripremu za lansiranje i otežava detekciju protivnicima.
U proteklom periodu, Severna Koreja je beležila napredak u razvoju raketa sa nuklearnim vrhovima. Ipak, mnogi strani stručnjaci smatraju da zemlja još uvek nije sposobna da lansira nuklearne rakete koje mogu doseći kontinentalni deo SAD-a. Postoje nedoumice u vezi sa tehnologijom zaštite bojevih glava prilikom ponovnog ulaska u atmosferu, kao i potrebom za unapređenim sistemima kontrole visine i navođenja raketa.
Svi nedavni testovi ICBM raketa Severne Koreje, uključujući i poslednji izveden u četvrtak, izvođeni su pod specifičnim uglovima kako bi se izbegla pretnja susednih zemalja. Posmatrači ističu da je lansiranje imalo za cilj privlačenje pažnje SAD-a pred predsedničke izbore, kao i odgovor na međunarodne osude zbog povezivanja Severne Koreje sa situacijom u Rusiji i Ukrajini.