Napredak u minimalno invazivnoj hirurgiji kamena u bubregu

Napredak u minimalno invazivnoj hirurgiji kamena u bubregu

Većina malih bubrežnih kamenaca može proći samostalno. Međutim, bubrežni kamenci koji su preveliki da bi mogli sami da prođu ili uzrokuju krvarenje, oštećenje bubrega ili tekuće infekcije urinarnog trakta mogu zahtevati hirurško lečenje. Dr Aaron Potretzke, urolog klinike Maio u Rochesteru, Minesota, objašnjava neke od različitih hirurških opcija za uklanjanje kamena iz bubrega.

„Tokom poslednjih nekoliko godina, sve više smo radili na tome da hirurgija bude još manje invazivna“, kaže dr Potretzke.

Svake godine obavlja stotine operacija kamena u bubregu. Jedna od najčešćih je ureteroskopija.

„Koristimo veoma malu kameru, veličine telefonskog kabla, da uđemo kroz urinarni trakt i vizualizujemo kamen, bilo da je u ureteru ili bubregu, ili ponekad čak i u bešici. to kamenujte, ako je potrebno, obično laserom, a zatim izaberite pojedinačne delove“, kaže on.

Još jedna minimalno invazivna opcija je perkutana hirurgija, koja se može preporučiti za uklanjanje veoma velikih kamena iz bubrega.

„Tako da napravimo mali rez, obično oko širine prsta, na nečijim leđima, a zatim koristimo veće instrumente i kamere da pogledamo u bubreg i razbijemo to kamenje“, kaže dr Potrecke.

Dr Potretzke kaže da lekari na klinici Maio nastavljaju da nastoje da te rezove učine još manjim.

„To je zapravo važno, jer dok je rez na spoljašnjoj strani manji, stvarna količina mesa bubrega koju ometate je prilično manja“, kaže dr Potretzke. „Stoga mislimo da to – u mnogim slučajevima – može smanjiti rizik od komplikacija, smanjiti rizik od bola i poboljšati oporavak.“