Posle skoro jednogodišnjeg vakuuma, irački parlament je u četvrtak izabrao novog predsednika, birajući istaknutog sunitskog poslanika koji ima bliske odnose sa Iranom.
Mahmud al-Mašadani, koji je prethodno bio predsednik od 2006. do 2009. godine, izabran je glasanjem 182 od 269 poslanika koji su prisustvovali sednici, što je iznenađujući potez nakon meseci zastoja između političkih frakcija.
Bivšeg predsednika Mohameda al-Halbusija razrešio je Federalni vrhovni sud prošlog novembra zbog tužbe koju je podneo tadašnji poslanik Lait al-Dulaimi.
Dulaimi je tvrdio da je govornik krivotvorio Dulaimijev potpis na pismu o ostavci, što je Halbousi negirao.
Sud je presudio da Halbousija i al-Dulaimija ukine sa njihovih poslaničkih funkcija. Nije precizirao zašto je doneo odluku.
Pozicija predsednika parlamenta je dodeljena sunitu prema konvenciji u iračkom sistemu podele vlasti, dok je premijer uvek šiit, a predsednik Kurd.
Govornik igra važnu ulogu u služenju kao posrednik između različitih političkih blokova i biće ključ za napore vlade da postigne ekonomske reforme i smanji unutrašnje tenzije.
Izbor novog predsednika parlamenta dolazi u trenutku kada se Irak suočava sa velikim izazovima – glavni među njima, pokušava da se izbori sa posledicama ratova na Bliskom istoku i da uravnoteži svoj odnos sa Iranom i Sjedinjenim Državama, koji podržavaju suprotstavljene strane u regionalnom sukobu.
Politički blokovi i milicije orijentisani prema Iranu imaju značajnu moć u Iraku. Milicije su redovno izvodile napade dronovima na baze u kojima se nalaze američke trupe u Iraku i Siriji u znak odmazde za podršku Vašingtona Izraelu u njegovim ratovima protiv Hamasa u Gazi i Hezbolaha u Libanu. Poslednjih meseci takođe su direktno ciljali sajtove u Izraelu.
U isto vreme, iračka vlada je nastojala da izbegne otuđenje SAD, na koje se oslanjala za ekonomsku i vojnu podršku, uključujući i borbu protiv militantne grupe Islamska država.
Zemlja se takođe suočava sa raširenom korupcijom i unutrašnjim podelama. Zakonodavci iz proiranskog šiitskog političkog bloka i iz sunitskog bloka bliski bivšem predsedniku Halbusiju postigli su kompromis o al-Mashadaniju, očigledno u nadi da će on uspeti da izgradi konsenzus među političkim blokovima.
Novi govornik će morati da se pozabavi nekim kontroverznim zakonima, među kojima je i predloženi amandman na irački zakon o ličnom statusu koji reguliše porodična pitanja, za koji kritičari kažu da bi efektivno legalizovao dečje brakove.