Pitanje postavljeno Vladimiru Putinu u septembru o američkim izborima izazvalo je iskrivljen osmeh i izvijenu obrvu ruskog predsednika.
Upitan da li više voli Donalda Trampa ili Kamalu Haris, Putin je uhvatio slušaoce svojim zadirljivim odgovorom koji je uključivao i blag udar na predsednika Džoa Bajdena.
„Naš ’favorit‘, ako se tako može nazvati, bio je aktuelni predsednik, gospodin Bajden“, rekao je on prisutnima na ekonomskom forumu u dalekoistočnoj luci Vladivostok.
„Ali on je uklonjen iz trke i preporučio je svim svojim pristalicama da podrže gospođu Haris. Pa, uradićemo to – podržaćemo je“, rekao je sarno, navodeći njen „ekspresivan i zarazan smeh“ koji pokazuje „da joj dobro ide“.
Izbori u utorak nose značajne uloge za Kremlj, i uprkos Putinovom neobaveznom i pomalo zadirkujućem odgovoru, čini se da je na njima sadržano rusko gledište kao izbor između dve neprivlačne mogućnosti.
Analitičari kažu da ni jedno ni drugo ne obećava mnogo poboljšanja odnosa koji su dostigli najnižu tačku od Hladnog rata.
Haris, sadašnji potpredsednik, zauzeo je tvrd stav prema Rusiji, dok je Tramp, bivši predsednik, poznat po svom divljenju Putinu. Ipak, na septembarskom skupu, Putin se požalio da je kada je Tramp bio na funkciji, bilo „toliko ograničenja i sankcija protiv Rusije kakve nijedan drugi predsednik nije uveo pre njega“.
Timoti Kolton sa Harvardske akademije za međunarodne i regionalne studije rekao je da je rukovodstvo Kremlja „uglavnom uvereno da sa ruske tačke gledišta na izborima neće biti ništa dobro“.
Ali on je dodao da je u celini Tramp „verovatno njihova preferencija; on je više poznata količina.“
Ključna pitanja za Rusiju dok se naziru izbori u SAD:
Smatra se da će Haris verovatno nastaviti ogromnu vojnu i ekonomsku podršku Bajdenove administracije Ukrajini dok se ruska invazija proteže ka trećoj godini.
Tramp se hvalio da su njegov odnos sa Putinom i poštovanje ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog toliko jaki da bi mogao da pregovara o okončanju rata „za 24 sata“. On odbija da detaljno iznese svoju strategiju, ali nedavne primedbe u kojima se kritikuju sankcije uopšte sugerišu da bi on mogao da ukine sankcije protiv Rusije kao podsticaj za rešavanje sukoba.
Tokom njihove debate, Tramp je dva puta odbio da direktno odgovori da li želi da Ukrajina dobije rat, dok je Haris pohvalio zapadnu podršku Kijevu i pozvao da se nastavi.
„U suprotnom, Putin bi sedeo u Kijevu i gledao u ostatak Evrope. Počevši od Poljske“, rekla je ona.
Trampov potpredsednik senator Džej Di Vens pomenuo je predloge koji bi mogli da sugerišu Trampovo razmišljanje: da Ukrajina demilitarizuje teritoriju koju je okupirala Rusija i pristane na trajnu neutralnost. Ti uslovi bi bili anatema za Kijev, ali Tramp je pokazao malo simpatija prema Ukrajini, rekavši da Zelenski „nikada nije trebalo da dozvoli da taj rat počne“.
Haris nije precizirala po čemu bi se njen stav razlikovao od Bajdenovog. SAD su Ukrajini pružile više od 59,5 milijardi dolara oružja i pomoći od ruske invazije 2022. Ona je ranije rekla da bi bilo glupo rizikovati globalne saveze koje su SAD uspostavile i osudila Putinovu „brutalnost“.
Pobeda Harisove „verovatno obećava nastavak podrške SAD sve dok administracija može da ima podršku Kongresa“, navela je Međunarodna krizna grupa u komentaru, iako je rekla da bi ona mogla da traži prekid borbi aktivnije nego Bajden. Sve veći animozitet Kongresa prema ogromnim izdacima pomoći za Ukrajinu mogao bi otežati ili preoblikovati njenu strategiju.