Novo istraživanje otkriva kako prisustvo posmatrača utiče na donošenje odluka

Novo istraživanje otkriva kako prisustvo posmatrača utiče na donošenje odluka

Nova istraživanja, objavljena u eLife, pokazala su da ljudi biraju rizičnije ili bezbednije opcije u zavisnosti od toga kako zamišljaju da ih njihovi posmatrači doživljavaju. Studiju su vodili istraživači sa Nacionalnog instituta za nauku i tehnologiju Ulsan (UNIST) u Južnoj Koreji. Istraživači su regrutovali 43 učesnika koji su učestvovali u zadatku kockanja, donoseći izbore između sigurnih i rizičnih opcija u različitim uslovima – dok su bili sami, u društvu, i pod posmatranjem.

Rezultati su pokazali da su učesnici prilagodili svoje odluke u zavisnosti od toga da li su verovali da ih posmatra „siguran“ ili „rizičan“ partner. Kada su verovali da ih posmatra neko ko preferira sigurnost, pokazivali su tendenciju da biraju manje rizične opcije; suprotno tome, prisustvo „rizičnog“ partnera ih je podstaklo na odvažnije izbore.

Eksperimenti su takođe pokazali da je tokom donošenja odluka pod posmatranjem pojačana aktivnost u temporoparijetalnom spoju (TPJ) – delu mozga povezanim sa društvenom kognicijom. TPJ je, prema istraživačima, uključen u mentalno simuliranje izbora posmatrača i prilagođavanje ponašanja na osnovu tih informacija.

„Ova studija osvetljava način na koji prisustvo drugih utiče na naše ponašanje, a posebno kako percepcija o verovatnim izborima drugih oblikuje naše odluke,“ rekao je prof. Dongil Chung, vodeći istraživač studije. Zaključci ukazuju da pojedinci adaptiraju svoje odluke prema društvenim signalima, što pomaže razumevanju društvenih uticaja na rizična ponašanja, kao i na širenje polarizovanih stavova u društvenim kontekstima.