Američka mornarica se izvinjava zbog zločina na Aljasci

Američka mornarica se izvinjava zbog zločina na Aljasci

Američka mornarica je zvanično izrazila žaljenje Tlingitima sa juga Aljaske zbog razaranja sela Angun pre 142 godine. Incident se dogodio kada su američki ratni brodovi gađali selo kao odmazdu za navodni „ustanak“ protiv kompanije za lov na kitove. Posle granatiranja, desantne grupe su zapalile kolibe, čamce i zalihe hrane, ostavljajući stanovnike u teškoj situaciji pred zimu.

Kontraadmiral Mark Sukato, vojni zvaničnik američke mornarice, je istakao da su ti postupci rezultirali velikim gubicima života, resursa i kulturnog nasleđa Tlingita, te da su stvorili traumu koja se prenosila s generacije na generaciju. Mornarica je priznala ozbiljnost situacije i naglasila da je izvinjenje dugo očekivano.

Nakon razaranja, selo Angun je obnovljeno, a američka vlada je 1973. godine isplatila odštetu od 90.000 dolara Tlingitima. Svake godine, zajednica bi ritualno pitala da li će doći izvinjenje od strane američke mornarice.

Plemenski poglavar Danijel Džonson mlađi je istakao da su generacije Tlingita koje su preživele događaje iz 1882. godine žudele za priznanjem krivice i izvinjenjem, jer se smatralo da nisu počinili ništa loše.

Prema američkoj verziji događaja, šaman Tith Klane je poginuo kada je harpun eksplodirao na kitolovskom brodu na kojem je radio. Nakon što su Tlingiti naterali brod na obalu i zatražili kompenzaciju, vojska je intervenisala pod optužbom za ustanak. Međutim, Tlingiti tvrde da nikada nisu uzimali taoce ili tražili kompenzaciju od kitolovaca.

Komandant Edgar C. Meriman je zahtevao danak od 400 ćebadi od Tlingita, a kada su oni ponudili samo 81, naredio je napad na selo.

Posledice napada su bile tragične, sa šestoro dece i mnogo starih i beba koji su umrli te zime od posledica razaranja. Neke starešine su odlučile da se povuku u šumu kako bi mlađi članovi plemena imali više hrane.

Mornarica je nedavno izrazila žaljenje i za uništenje sela Kake 1869. godine, dok se planira i izvinjenje za granatiranje grada Vrangel iste godine. Američka vojska je koristila silu kako bi pokorila domoroce Aljaske nakon što je teritorija kupljena od Rusije 1867. godine. Ova akvizicija je bila predmet kritika sve do otkrića zlata u Klondajku 1896. godine.