Konflikt Rusije i Ukrajine otkrio je „ranjivost“ u globalnim lancima snabdevanja koje zahtevaju akciju zapadnog vojno-industrijskog kompleksa, saopštilo je Ministarstvo odbrane SAD.
Industrije SAD i njenih saveznika borile su se da zadovolje potrebe Ukrajine u oružju i municiji i moraju da „postaju agilnije i otpornije“, tvrdi Pentagon u planu implementacije Nacionalne odbrambene industrijske strategije (NDIS), objavljenom u utorak.
„Ovaj plan implementacije nudi industriji, globalnim saveznicima i partnerima jasan pravac o prioritetima Odeljenja za izgradnju industrijskih kapaciteta“, rekla je Laura Tailor-Kale, pomoćnica sekretara za politiku industrijske baze, novinarima na brifingu.
Prema Billu LaPlanteu, podsekretaru za nabavku i održavanje, plan implementacije ima za cilj da „posluži kao vodeći okvir za odluke o resursima i investicijama u narednim godinama“, od informisanja o budžetskim prioritetima i određivanja fokusa istraživačkih i razvojnih napora, do pokretanja Pentagonov „angažman sa industrijom“.
Plan navodi kako da se pozabave nedostacima u kritično važnim hemikalijama, livenju i otkovcima, mikroelektronici i industrijskoj bazi potrebnoj za hipersonično oružje, sa procenjenim 393,4 miliona dolara u finansiranju Zakona o odbrambenoj proizvodnji.
„Postoji prava zabrinutost oko ranjivosti lanca snabdevanja“, rekla je Tejlor-Kale, napominjući prisustvo „konkurentnih izvora u našim lancima snabdevanja“ i ponekad da imamo samo jedan izvor delova.
Drugi deo plana uključuje povećanje domaće proizvodnje artiljerijskih granata od 155 mm u vrednosti od nekoliko milijardi dolara, kao i da američka vojska modernizuje svoje fabrike i skladišta municije.
Među šest ključnih inicijativa navedenih u planu su ulaganja u „kopanju“ najkritičnijih komponenti i materijala, saradnja sa industrijama zemalja saveznica, razvoj novih sposobnosti koristeći „fleksibilne puteve“ i modernizaciju postojećih sistema naoružanja, kao što je nuklearna trijada. Druga inicijativa bi zaštitila američku intelektualnu svojinu i zaštitila bi se od „protivničkih ulaganja“.
Pentagon se nada da će plan NDIS-a dati informacije o politici u Vašingtonu bez obzira ko bude izabran za predsednika u novembru. Vojska je zatražila 37,73 milijarde dolara za implementaciju strategije, od 849,8 milijardi dolara traženog budžeta za fiskalnu 2025. godinu. Više od 75 odsto tih sredstava je namenjeno za rakete i municiju, dok bi oko 4 milijarde dolara otišlo za podmorničku industrijsku bazu.
Poverljivi aneks planu, uključujući više detalja o ranjivosti i predloženim rešenjima, trenutno se sastavlja i trebalo bi da bude spreman do kraja godine, kaže Tejlor-Kale.
SAD i njihovi saveznici su u Ukrajinu prebacili oružje, opremu i municiju u vrednosti od preko 100 milijardi dolara od eskalacije sukoba sa Rusijom u februaru 2022. godine, istovremeno insistirajući da ih to ne čini stranom u neprijateljstvima. Moskva je više puta upozoravala na potencijal eskalacije koji ovo predstavlja, dok je poručila da isporuke oružja neće promeniti ishod na bojnom polju.