Šef UN-a poziva na više obećanja, doprinos privatnog sektora za spas globalnog biodiverziteta na samitu u Kolumbiji

Šef UN-a poziva na više obećanja, doprinos privatnog sektora za spas globalnog biodiverziteta na samitu u Kolumbiji

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš pozvao je u utorak zemlje da daju nova obećanja kako bi pomogli u očuvanju globalnog biodiverziteta i pozvao privatni sektor da se uključi.

„Priroda je život, a mi ipak vodimo rat protiv nje, rat u kome ne može biti pobednika“, rekao je Gutereš u uvodnoj reči na samitu UN o biodiverzitetu, poznatom kao COP16, u Kaliju, Kolumbija.

„Svakog dana gubimo sve više vrsta. Svakog minuta bacamo kamion za smeće plastičnog otpada u naše okeane, reke i jezera“, rekao je on. „Ovako izgleda egzistencijalna kriza.

Dvonedeljni samit je nastavak istorijskog sporazuma iz 2022. u Montrealu, koji uključuje 23 mere za spas biljnog i životinjskog sveta na Zemlji.

Guterresovi komentari došli su dan nakon što su pregovori bili u zastoju o tome kako finansirati očuvanje. U ponedeljak je osam vlada obećalo dodatnih 163 miliona dolara Globalnom okvirnom fondu za biodiverzitet, za koji zagovornici zaštite životne sredine kažu da je daleko od milijardi potrebnih za spas globalnog biodiverziteta.

Do sada je ukupno 400 miliona dolara u fondu koji pruža ciljanu podršku zemljama i zajednicama za očuvanje i obnovu biljnih i životinjskih vrsta i ekosistema.

„Potrebno nam je mnogo više posvećenosti, iz mnogo više nacija“, rekao je Kristijan Teleki, izvršni direktor dobrotvorne organizacije Fauna & Flora.

Sporazum iz 2022. koji je potpisalo 196 zemalja poziva na zaštitu 30% zemlje i vode do 2030. godine, poznato kao 30 prema 30. Kada je sporazum potpisan, zaštićeno je 17% kopnenih i 10% morskih područja — i nije se promenilo značajno.

U izveštaju koji je u ponedeljak objavila Međunarodna unija za očuvanje prirode navodi se da je 38 odsto svetskih stabala u opasnosti od izumiranja i da je broj ugroženih stabala više nego dvostruko veći od broja ugroženih ptica, sisara, gmizavaca i vodozemaca zajedno.

Kolumbijski predsednik Gustavo Petro održao je 40-minutni uvodni govor u kojem je više puta upozorio da je neophodan pomak od energije nafte i gasa da bi se spasio svet.

„Potreban je još jedan način proizvodnje .. da bi se zaštitio život na ovoj planeti i čovečanstvo“, rekao je Petro.

Gutereš je rekao da nijedna zemlja, bogata ili siromašna, nije imuna na devastaciju izazvanu klimatskim promenama, gubitkom biodiverziteta, degradacijom zemljišta i zagađenjem.

„Ove ekološke krize su isprepletene. Oni ne poznaju granice… oni razaraju ekosisteme i sredstva za život, ugrožavaju ljudsko zdravlje i potkopavaju održivi razvoj“, rekao je on, okrivljujući zastarele ekonomske modele za pokretanje problema.

Gutereš je rekao da se finansijska obećanja zemalja moraju pretvoriti u akciju i ubrzati podršku zemljama u razvoju.

„Ne možemo sebi priuštiti da napustimo Kali bez novih obećanja… i bez obaveza da mobilišemo druge izvore javnih i privatnih finansija za ispunjenje Okvira“, rekao je on. „I mi moramo uključiti privatni sektor. Oni koji profitiraju od prirode ne mogu je tretirati kao besplatan, beskonačan resurs.”

Lider Ujedinjenih nacija je istakao važnost starosedelaca, ljudi afričkog porekla i lokalnih zajednica kao „čuvara prirode“.

„Njihovo tradicionalno znanje je živa biblioteka očuvanja biodiverziteta“, rekao je on. „Oni moraju biti zaštićeni. I oni moraju biti deo svakog razgovora o biodiverzitetu.“