Indijski i kineski vojni zvaničnici su u finalnoj fazi sprovođenja sporazuma o razdruživanju postignutog na najvišem nivou ranije ovog meseca, saopštili su izvori u sektoru odbrane. Proces demontaže privremenih struktura i utvrđenja u spornim oblastima Depsang i Demčok u istočnom Ladaku je u toku, čime se okončava četvorogodišnji period sukoba trupa od 2020. godine.
Planirano je da dve strane provere demontažu u utorak, što je ključni korak za zvanično priznavanje razdruživanja. Prošle nedelje, Nju Delhi i Peking su objavili napredak u pregovorima o granicama koji traju od smrtonosnog sukoba u junu 2020. godine, koji je doveo do gubitaka na obe strane. Taj sukob je bio najsmrtonosniji od rata između ove dve azijske susedne zemlje 1962. godine, što je značajno pogoršalo njihove odnose.
Indijsko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da su se obe strane dogovorile o patroliranju oblasti duž linije stvarne kontrole (LAC) i očekuje se da će to patroliranje biti nastavljeno do kraja meseca. Ovaj sporazum se posebno odnosi na sporove u Depsangu i Demčoku, dok se pregovori nastavljaju u vezi sa drugim spornim teritorijama.
Ministar spoljnih poslova Indije, S. Jaishankar, istakao je da bi nastavak patroliranja duž LAC-a trebalo posmatrati kao obnavljanje pređašnjih aranžmana pre graničnog incidenta 2020. godine.
Pred samit BRIKS-a u Kazanju, Rusija, stigla je najava o napretku u pregovorima o granicama. Kineski predsednik Si Đinping i indijski premijer Narendra Modi su se sastali na marginama samita, prvi put posle gotovo pet godina. Tokom sastanka, Modi je podržao „potpuno razdruživanje i rešavanje pitanja“.
Si je naglasio potrebu za jačanjem komunikacije i saradnje između dve zemlje, kao i pravilnim upravljanjem razlikama i nesuglasicama. On je istakao da Kina i Indija treba da budu partneri u razvoju, a ne pretnje, te da treba da sarađuju, a ne da se takmiče.
Jaishankar je ranije ove godine sugerisao da Indija treba da bude konkurentnija i samouverenija u suočavanju sa rastućim uticajem Kine u Južnoj Aziji. Nju Delhi jača svoje vojno i strateško prisustvo u regionu Južne Azije i Indijskog okeana dok sarađuje sa susednim zemljama radi suprotstavljanja povećanom uticaju Pekinga.