Kina je saopštila da su svi sistemi spremni da lansiraju sledeću posadu u svoju svemirsku stanicu u orbiti rano u sredu, najnoviju misiju koja će zemlju učiniti velikom svemirskom silom.
Dva muškarca i jedna žena će zameniti astronaute koji su živeli na svemirskoj stanici Tiangong poslednjih šest meseci.
Novi komandant misije, Cai Ksuzhe, otišao je u svemir u misiji Šendžou-14 2022. godine, dok su druga dvojica, Song Lingdong i Vang Haoze, prvi putnici u svemir, oboje rođeni 1990-ih.
Song je bio pilot vazduhoplovnih snaga, a Vang inženjer u China Aerospace Science and Technologi Corporation koji će biti specijalista za nosivost posade. Vang će biti treća Kineskinja na misiji sa posadom.
Njih trojica su se u utorak pojavili na kratkoj konferenciji za novinare iza zaštitnog stakla, izjavljujući nameru da sprovedu svoje naučne projekte na svemirskoj stanici i „donose ponos otadžbini“.
Svemirski brod Šendžou-19 koji nosi trojku trebalo bi da se lansira iz centra za lansiranje satelita Jiukuan na severozapadu Kine na raketi Long March-2F, okosnici kineskih svemirskih misija sa posadom. Vreme lansiranja je postavljeno za 4:27 ujutro, prema portparolu svemirske agencije Lin Ksikiang.
Kina je izgradila sopstvenu svemirsku stanicu nakon što je isključena iz Međunarodne svemirske stanice, uglavnom zbog zabrinutosti Sjedinjenih Država oko potpune kontrole programa od strane Narodnooslobodilačke armije, vojnog ogranka Komunističke partije Kine.
Pored postavljanja svemirske stanice u orbitu, svemirska agencija je spustila istraživača na Mars. Cilj je da se osoba postavi na Mesec pre 2030. godine, što bi Kinu učinilo drugom nacijom posle Sjedinjenih Država koja je to učinila. Takođe planira da izgradi istraživačku stanicu na Mesecu.
Program Meseca deo je rastućeg rivalstva sa SAD – i dalje liderom u istraživanju svemira – i drugima, uključujući Japan i Indiju. Amerika planira da spusti astronaute na Mesec po prvi put u više od 50 godina, iako je NASA ranije ove godine pomerila ciljni datum na 2026.
Tokom predstojeće misije, svemirska stanica će primati zalihe od letelice bez posade, pomažući im u izvođenju svemirskih šetnji i zameni i instaliranju opreme za zaštitu stanice Tiangong od svemirskih ostataka, od kojih je većinu stvorila Kina.
Misija bi trebalo da se završi krajem aprila ili početkom maja. Lin, portparol, rekao je da Kina ima mere u slučaju da se astronauti moraju vratiti ranije.
Kina je pokrenula svoju prvu misiju sa posadom 2003. godine, postavši tek treća nacija koja je to učinila nakon bivšeg Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Država. Svemirski program je izvor ogromnog nacionalnog ponosa i obeležje kineskog tehnološkog napretka u poslednje dve decenije.