Istraživanje francuskog lista Mond pokazalo je da se veoma poverljiva kretanja predsednika SAD Džoa Bajdena, predsedničkih rivala Donalda Trampa i Kamale Haris i drugih svetskih lidera mogu lako pratiti na mreži putem aplikacije za fitnes koju koriste njihovi telohranitelji.
Ali američka tajna služba rekla je novinama da ne veruje da je zaštita koju pruža na bilo koji način ugrožena.
Mond je otkrio da neki agenti američke tajne službe koriste aplikaciju za fitnes Strava, uključujući i poslednjih nedelja nakon dva pokušaja atentata na Trampa, u video istrazi objavljenoj na francuskom i engleskom jeziku. Strava je aplikacija za praćenje fitnesa prvenstveno koju koriste trkači i biciklisti da snimaju svoje aktivnosti i dele svoje vežbe sa zajednicom.
Mond je takođe pronašao korisnike Strave među osobljem obezbeđenja francuskog predsednika Emanuela Makrona i ruskog predsednika Vladimira Putina. U jednom primeru, Mond je pratio kretanje Makronovih telohranitelja u Stravi kako bi utvrdio da je francuski lider proveo vikend u normandijskom primorskom letovalištu Onfler 2021. Putovanje je trebalo da bude privatno i nije bilo na listi predsednika zvaničnog dnevnog reda.
Mond je rekao da bi se gde se nalaze Melanija Tramp i Džil Bajden takođe moglo utvrditi praćenjem Strava profila njihovih telohranitelja.
U izjavi za Le Monde, američka tajna služba je rekla da njenom osoblju nije dozvoljeno da koristi lične elektronske uređaje dok je na dužnosti tokom zaštitnih zadataka, ali „ne zabranjujemo zaposlenima da ličnu upotrebu društvenih medija van radnog vremena“.
„Pogođeno osoblje je obavešteno“, navodi se. „Pregledaćemo ove informacije da bismo utvrdili da li je potrebna bilo kakva dodatna obuka ili smernice.“
„Ne procenjujemo da je bilo bilo kakvih uticaja na zaštitne operacije ili pretnji za bilo koje zaštićene osobe“, dodaje se. Lokacije se „redovno objavljuju kao deo javnih objava rasporeda“.
U drugom primeru, Le Monde je izvestio da je profil agenta američke tajne službe u Stravi otkrio lokaciju hotela u kojem je Bajden kasnije odseo u San Francisku na razgovorima o visokim ulozima sa kineskim predsednikom Si Đinpingom 2023. Nekoliko sati pre Bajdenovog dolaska, agent trčao je iz hotela koristeći Stravu koja je pratila njegovu rutu, otkrile su novine.
Novinari lista kažu da su identifikovali 26 američkih agenata, 12 pripadnika francuskog GSPR-a, Grupe za bezbednost Predsedništva Republike i 6 pripadnika ruske FSO, odnosno Federalne službe zaštite, svi oni zaduženi za predsedničku bezbednost, koji su javne naloge na Stravi i stoga su komunicirali o svom kretanju na mreži, uključujući i tokom profesionalnih putovanja. Mond nije imenovao telohranitelje iz bezbednosnih razloga.
Rečeno je da pokreti koji se mogu pratiti na Stravi mogu dovesti do narušavanja bezbednosti, posebno kada bezbednosni agenti putuju unapred do mesta kao što su hoteli u kojima lideri borave i održavaju sastanke.
Makronova kancelarija saopštila je u ponedeljak da su posledice problema koje izveštava Mond „veoma male i ni na koji način ne utiču na bezbednost predsednika Republike“.
Lokalne vlasti su svesne Makronovog kretanja unapred i mesta na kojima Makron boravi uvek su potpuno bezbedna, „tako da rizik ne postoji“, navodi se u saopštenju.
„Ipak je šef kabineta izdao podsetnik agentima u kojem ih je zamolio da ne koriste ovu aplikaciju“, dodala je Makronova kancelarija.
Identifikacija predsedničkih telohranitelja — neki od njih koriste svoje puno ime na Stravi — takođe može pomoći u pronalaženju drugih detalja o njihovoj ličnoj adresi, njihovoj porodici, njihovom kretanju i fotografijama koje su objavljivali na raznim društvenim medijima, a sve to bi moglo da se iskoristi za vršenje pritiska na njih u zlonamerne svrhe, ističe se u izveštaju.