Prvi put kada je struja nestala noću, Linda Vidal je upala u panični režim. Više od godinu dana, 52-godišnja Ekvadorka koja boluje od Hodžkinovog limfoma i hronične respiratorne bolesti oslanjala se na koncentrator kiseonika na struju da bi pravilno disala.
Uprkos svom stanju, ona je jedna od procenjenih 1.000 pacijenata zavisnih od struje u Ekvadoru koji provode sate u muci dok vlada nameće prekide struje do 14 sati dnevno kako bi se izborila sa teškom sušom.
Kao i druge južnoameričke zemlje, Ekvador se suočio sa produženom sušnom sezonom koja je ometala proizvodnju hidroelektrana, koja predstavlja 72% nacionalne proizvodnje električne energije.
Kada dođe vreme da struja nestane, Vidal mora da sedi mirno, ne vrpoljeći se, u muci. sve dok je njen uređaj isključen da bi mogao da diše.
„Za mene je zaliha energije izuzetno važna“, rekla je Vidal, koja živi sa svojom mlađom sestrom u glavnom gradu Kitu. „U potpunosti zavisim od svog koncentratora kiseonika, i uvek sam zabrinut da li će nam nestati struje ili ne da bih mogao da živim.
Prema podacima Ekvadorske fondacije Mladi protiv raka, u zemlji ima oko 1.000 pacijenata koji pate od respiratornih problema kojima je potrebna ista mehanička pomoć kao i Vidalu.
„Njihov život je u opasnosti. Zavisi od elemenata koji su osnovna prava poput struje ili vode“, rekao je Gustavo Davila, direktor fondacije.
Fondacija kaže da bi zamena uređaja poput Lindinog za uređaj koji radi na baterije koštala više od 3.000 dolara, što je neizvodljivo s obzirom na skromne prihode Vidala i njene sestre.
„Najveći rizik sa kojim se suočavam je da zbog nemogućnosti disanja neću dobiti dovoljno kiseonika u mozak i da ću doživeti moždani udar“, rekla je ona.
Sedeći u fotelji sa svojim neodvojivim koncentratorom, koji dok je povezan emituje konstantan zvuk, pumpa vodu i šalje kiseonik kroz cev, ona pripoveda kako su nedavni nestanci struje naterali nju i njenu sestru da prođu kroz noćnu moru.
Oni su siročad, samci i dele dom u severnom centru prestonice gde je obimno pakovanje podeljeno na dva zakazana prekida svakog dana: od 7 do 14 časova. i od 17 časova. do ponoći.
Racioniranje „izaziva anksioznost, tjeskobu, strah od umiranja i čak može izazvati napad panike koji može izazvati tahikardiju jer pacijent osjeća neposrednu smrtnu opasnost“, rekla je psiholog Veronika Čaves, koja je provela deceniju radeći sa pacijentima u Omladini protiv Fondacija za rak.
Ekvador je od sredine septembra počeo da uspostavlja sistem racioniranja električne energije do 10 sati dnevno u nekim gradovima, ali su sati isključenja struje najavljeni u četvrtak najekstremniji do sada.
Suša koja pogađa nekoliko zemalja u Južnoj Americi povezana je sa vremenskim fenomenom El Nino.