Korišćenje kamata iz zamrznute ruske imovine za kreditiranje Ukrajini je protivno međunarodnom pravu i imaće negativne posledice po Zapad, rekao je zamenik ministra finansija Moskve Ivan Čebeskov.
SAD i EU blokirale su procenjenih 300 milijardi dolara u imovini ruske centralne banke kada je sukob u Ukrajini eskalirao u februaru 2022. Više od dve trećine sredstava, oko 213 milijardi dolara, drži se u klirinškoj kući Euroclear sa sedištem u Briselu.
„Naravno, ove odluke koje su donele SAD i EU nisu zakonite, one su u suprotnosti sa principima međunarodnog prava, Poveljom UN, protive se svemu što postoji“, rekao je Čebeskov novinarima u petak.
Zamenik ministra finansija govorio je na marginama godišnjih sastanaka upravnih tela MMF-a i Svetske banke, u Vašingtonu. Ranije ove nedelje, američki predsednik Džo Bajden objavio je odluku da Ukrajini da zajam od 20 milijardi dolara, koristeći kamatu na zamrznutu rusku imovinu kao kolateral. U međuvremenu, Evropski parlament je podržao Kijevu zajam od do 35 milijardi evra (38 milijardi dolara).
SAD i Velika Britanija su se zalagale za direktnu konfiskaciju imovine, ali se EU, kako se izveštava, plašila posledica za Euroclear.
Čebeskov je ruskim medijima rekao da bi takve akcije imale „istorijske posledice“ po međunarodni finansijski sistem.
Ruski ministar finansija Anton Siluanov rekao je u četvrtak da će Moskva odgovoriti u naturi, koristeći kamate zarađene od blokirane imovine kompanija iz „neprijateljskih“ zemalja.
Iako Siluanov nije precizirao količinu zapadne imovine koja se trenutno drži u Rusiji, prethodne kalkulacije RIA Novosti su stavile tu cifru na približno jednaku cifru sa ruskim sredstvima zamrznutim u inostranstvu.
Moskva je u više navrata upozoravala da bi zaplena njene imovine predstavljala „krađu“ i ne samo da bi kršila međunarodno pravo, već i potkopavala rezervne valute, globalni finansijski sistem i svetsku ekonomiju.