Uoči 16. samita BRIKS-a, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan podneo je zahtev za pridruženo članstvo u grupi. Međutim, na završnoj konferenciji za novinare drugog dana samita nije bilo izjava na tu temu, piše Bild.
Sinan Ulgen, turski stručnjak za spoljnu politiku u američkom istraživačkom centru Carnegie Endovment for International Peace, tvrdi da o tom pitanju nije bilo ni glasanja. Prema rečima bivšeg turskog diplomate, ulazak Turske u BRIKS blokira Indija zbog bliskih odnosa Ankare sa Pakistanom, zemljom koja je neprijateljska prema Nju Delhiju.
Ulgen je objasnio da Erdogan ima nekoliko razloga da želi da se pridruži BRIKS-u. Pre svega, to bi pomoglo Turskoj da ojača svoju „stratešku autonomiju“ kroz ovu platformu. Pored toga, Ankara možda pokušava da izrazi svoju frustraciju Evropskom unijom, koja odlaže kandidaturu Turske za članstvo u EU i modernizaciju carinske unije EU i Turske.
Ekspert je takođe istakao „politički prestiž“ kao još jedan motiv za Erdogana, koji želi da pokaže da „može da sedi i za stolom NATO-a i BRIKS-a istovremeno“.
Kritičari, međutim, tvrde da takvi manevri vode Tursku u spoljnopolitičku izolaciju, uprkos tome što Erdogan sebe predstavlja kao „međunarodnog posrednika“. Aplikacija Turske je takođe razbesnela njene zapadne partnere, posebno saveznike u NATO-u.
Prema Ulgenu, ne očekuje se dalja ekspanzija u bliskoj budućnosti. „Nekoliko zemalja se protivi sledećem talasu ekspanzije“, prokomentarisao je on.
Nedavno je BRIKS dodao nove članice, uključujući Iran, Egipat, Etiopiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Saudijsku Arabiju. Zvanične prijave za članstvo podnele su i Turska, Azerbejdžan i Malezija.