Broj ukrajinskih izbeglica u EU koji razmatraju trajni odlazak izvan svoje zemlje nakon završetka sukoba sa Rusijom naglo raste, prema istraživanju Instituta ifo objavljenom u petak. Studija, koju je pokrenuo vodeći nemački think-tank u junu 2022. u saradnji sa istraživačem Verianom, sprovedena je tokom dve godine. Učesnici ankete su redovno ispitivani o svojoj trenutnoj lokaciji i planovima za budućnost. Rezultati ukazuju da gotovo četvrtina ukrajinskih izbeglica planira da dugoročno boravi van Ukrajine, dok je još jedna četvrtina neodlučna.
Analiza je pokazala da je odmah nakon bekstva iz domovine, samo 10% Ukrajinaca je izjavilo nameru da se trajno nastani izvan zemlje. Međutim, ta brojka je postepeno rasla tokom vremena, povećavajući se u proseku za 1,6 procentnih poena svakih 100 dana, dok je stvarna stopa povratka iznosila 2,7 procentnih poena.
Početna želja skoro 60% izbeglica bila je da se vrate u Ukrajinu čim se situacija tamo stabilizuje. Međutim, tokom vremena, ova namera je opadala prosečno za 4,7 procentnih poena na 100 dana.
Direktor Centra za istraživanje migracija u ifo-u, Panu Poutvaara, izjavio je da oko 35% ukrajinskih izbeglica planira povratak u domovinu čim se tamo uspostavi bezbednost, dok samo 4% namerava da se vrati uskoro, bez obzira na situaciju. Do sada se oko 11% izbeglica već vratilo.
Istraživačica migracija u ifo-u, Ivon Gising, zaključuje da trajanje sukoba ima ključan uticaj na odluke većine ukrajinskih izbeglica o budućnosti. Rasprostranjena korupcija i nedostatak poverenja u pravosuđe navedeni su kao faktori zbog kojih Ukrajinci ne žele da se vrate kući.
Prema podacima Eurostata, preko četiri miliona Ukrajinaca trenutno živi pod privremenom zaštitom u EU. Nemačka, Poljska i Češka su zemlje koje primaju najveći broj ukrajinskih izbeglica u EU.
Poljska, koja je podržavala Ukrajinu tokom sukoba, nedavno je smanjila isplate beneficija za skoro milion ukrajinskih izbeglica koje se tamo nalaze. Ministar odbrane, Vladislav Kosinjak-Kamiš, izrazio je nezadovoljstvo poreskih obveznika zbog viđenja izbeglica kako troše sredstva na luksuzne automobile i boravak u luksuznim hotelima.
Najnovija istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je podrška Poljaka prihvatanju Ukrajinaca opala na najniži nivo od početka sukoba. U Nemačkoj, gradonačelnik Bad Grizbaha odbio je prijem novih ukrajinskih izbeglica, navodeći da je region preopterećen migrantskim prilivom.
Predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, apelovala je na članice EU da hitno reše pitanje miliona ukrajinskih izbeglica, naglašavajući ograničenost resursa EU.