Objašnjenje o tome kako je hirurški tim NIU Langone Health izveo prvu kombinovanu transplantaciju lica i celog oka na svetu predstavljeno je na Kliničkom kongresu Američkog koledža hirurga (ACS) 2024. u San Francisku, Kalifornija. Njihovo dostignuće pokazuje izvodljivost transplantacije celog oka uz transplantaciju lica.
Ova operacija, izvedena 2023. godine, pokazuje potencijal za buduće procedure transplantacije oka i označava značajan napredak u vaskularizovanoj kompozitnoj alotransplantaciji (VCA).
Ova vrsta transplantacije je posebno izazovna jer, za razliku od transplantacije organa koja uključuje samo jednu vrstu tkiva, poput bubrega ili srca, VCA uključuje transplantaciju složene kombinacije različitih tkiva – kože, mišića, krvnih sudova, nerava, a ponekad i kosti – svih u jednom komadu.
Predvođena Eduardom D. Rodriguezom, MD, FACS, direktorom programa za transplantaciju lica na NIU Langone Health, operacija je uključivala multidisciplinarni tim od više od 140 medicinskih stručnjaka. Transplantacija je obavljena Aronu Džejmsu, 46-godišnjem vojnom veteranu iz Arkanzasa, koji je zadobio teške povrede lica i oka usled nesreće sa strujom visokog napona.
Prema istraživačima, primarni cilj je bio da se osigura da presađeno oko ostane održivo, a inovativne tehnike koje su korišćene bile su ključne za postizanje tog ishoda. Tim se fokusirao na optimizaciju protoka krvi, što je ključni faktor za dugoročni uspeh ovako složene transplantacije.
Tim je razvio tehniku mikrovaskularnog bajpasa za održavanje protoka krvi u transplantiranom oku. Ovaj bajpas je koristio obližnje krvne sudove, posebno površnu temporalnu arteriju i venu, koji su rotirani da bi se povezali sa oftalmičkom arterijom i venom transplantiranog oka. Ovaj inovativni pristup minimizirao je ishemiju mrežnjače (gubitak protoka krvi) i istovremeno vratio dotok krvi u lice i oko, rešavajući veliki izazov u transplantaciji oka.
„Uspešna transplantacija lica i celog oka pokazala je da je sa pravim hirurškim tehnikama transplantacija celog oka izvodljiva i može da održi dugoročnu održivost“, rekao je Brus E. Gelb, MD, FACS, vanredni profesor, odeljenje za hirurgiju , na Medicinskom fakultetu Grossman NIU.
„Aron Džejms, pacijent, je bio svestan da, iako obnavljanje vida nije cilj, održavanje zdravog, vaskularizovanog oka predstavlja kritičan napredak koji bi mogao značajno uticati na izvodljivost sličnih procedura u budućnosti.“