Kako se sperma i jajna ćelija spajaju dugo je bila misterija.
Novo istraživanje naučnika iz Austrije pruža zapanjujuće tragove, pokazujući kako oplodnja funkcioniše kao brava i ključ širom životinjskog carstva, od riba do ljudi.
„Otkrili smo ovaj mehanizam koji je zaista fundamentalan za sve kičmenjake koliko možemo da kažemo“, rekao je koautor Andrea Pauli sa Istraživačkog instituta za molekularnu patologiju u Beču.
Tim je otkrio da se tri proteina na spermi spajaju i formiraju neku vrstu ključa koji otključava jaje, omogućavajući spermi da se pričvrsti. Njihovi nalazi, izvučeni iz studija na zebricama, miševima i ljudskim ćelijama, pokazuju kako je ovaj proces opstao tokom miliona godina evolucije. Rezultati su objavljeni u četvrtak u časopisu Cell.
Naučnici su ranije znali za dva proteina, jedan na površini sperme i drugi na membrani jajeta. Radeći sa međunarodnim saradnicima, Paulijeva laboratorija je koristila alatku za veštačku inteligenciju AlphaFold kompanije Google DeepMind – čiji su programeri ranije ovog meseca dobili Nobelovu nagradu – da im pomogne da identifikuju novi protein koji omogućava prvu molekularnu vezu između sperme i jajne ćelije. Takođe su pokazali kako funkcioniše u živim bićima.
Ranije nije bilo poznato kako su proteini „radili zajedno kao tim kako bi omogućili spermi i jajnoj ćeliji da se prepoznaju“, rekao je Pauli.
Naučnici još uvek ne znaju kako sperma zapravo ulazi u jajnu stanicu nakon što se pričvrsti i nadaju se da će se u to sledeće udubiti.
Na kraju, Pauli je rekao, takav rad bi mogao pomoći drugim naučnicima da bolje razumeju neplodnost ili da razviju nove metode kontrole rađanja.
Rad pruža ciljeve posebno za razvoj muških kontraceptiva, rekao je David Greenstein, stručnjak za genetiku i ćelijsku biologiju sa Univerziteta u Minesoti koji nije bio uključen u studiju.
Najnovija studija „takođe naglašava važnost ovogodišnje Nobelove nagrade za hemiju“, rekao je on u mejlu.