Osobe sa višestrukim dugoročnim stanjima imaju veći rizik od smrtnosti nakon infekcije COVID-19 u poređenju sa drugima, prema novom istraživanju. Kada se deca analiziraju odvojeno, oni sa višestrukim dugoročnim stanjima imaju gotovo tri puta veći rizik od smrtnosti u odnosu na one bez tih stanja. Stopa smrtnosti kod ove grupe iznosi 22%, dok je kod ostalih 8%.
Ovo istraživanje, objavljeno u časopisu Kraljevskog medicinskog društva, obuhvatilo je preko četiri miliona pacijenata sa COVID-19. Autori ističu potrebu da se osobe sa višestrukim dugoročnim stanjima stavljaju u fokus politika zdravstvene zaštite.
Studija je analizirala podatke iz 111 opservacionih studija širom sveta, objavljenih između januara 2020. i maja 2023. Većina studija je uključivala visokorizične ili hospitalizovane pacijente sa COVID-19, što može objasniti visoke stope smrtnosti zabeležene u istraživanju.
Ova obimna studija pruža detaljan uvid u uticaj COVID-19 na osobe sa višestrukim dugoročnim stanjima. Prethodna istraživanja su identifikovala faktore rizika za teške ishode COVID-19, kao što su starija dob, muški pol, socioekonomska situacija i postojeća zdravstvena stanja. Međutim, malo je istraživanja bilo posvećeno ishodima za pacijente sa višestrukim dugoročnim stanjima.
Glavni autor studije, dr Šukrat Salisu-Olatunji, ističe da osobe sa višestrukim dugoročnim stanjima imaju značajno veći rizik od loših ishoda COVID-19 u poređenju sa onima bez tih stanja. Čak i deca i mladi sa višestrukim dugoročnim stanjima su pod većim rizikom, što može ukazivati da je ranjivost povezana sa drugim faktorima osim samo starijom životnom dobom.
Profesor Kamlesh Khunti, stariji autor studije, naglašava važnost prepoznavanja visokog rizika za osobe sa višestrukim dugoročnim stanjima. Ova studija je timely s obzirom na izazove sa kojima se suočava populacija koja stari i često živi sa više zdravstvenih problema.