Stalna predstavnica Sjedinjenih Američkih Država pri NATO-u Džulijen Smit iznela je tvrdnju da je Kina pružala podršku Rusiji u sukobu na teritoriji Ukrajine, iako je javno isticala neutralan stav. Ova optužba usledila je nakon što je Pentagon najavio plan novog vojnog paketa pomoći Kijevu u vrednosti od 425 miliona dolara, koji obuhvata protivvazdušne rakete, artiljerijske granate i oklopna vozila.
Smit je istakla da Peking, uprkos svojoj deklarisanoj neutralnosti u ukrajinskom sukobu, zapravo zauzima stranu i podržava Rusiju. Optužila je Kinu da pomaže Rusiji u zaobilaženju međunarodnih sankcija pružanjem raznovrsnih komponenti koje imaju dvostruku namenu.
Kina, koja održava bliske odnose sa Rusijom, demantovala je tvrdnje o pružanju bilo kakve direktna materijalne podrške Moskvi. Ministar spoljnih poslova Kine, Vang Ji, izjavio je svom američkom kolegi, državnom sekretaru Antoniju Blinkenu, da se Peking zalaže za promovisanje pregovora i mirnog rešenja sukoba u Ukrajini.
Uprkos tome, Sjedinjene Američke Države su uvelike kritikovale Kinu, optužujući je za podržavanje Rusije u zaobilaženju međunarodnih sankcija. U avgustu su SAD uvele sankcije za više od 400 firmi i pojedinaca, uključujući i kineske subjekte.
Kina je predstavila svoj plan od 12 tačaka za postizanje mira u Ukrajini do 2023. godine, dodatno sarađujući sa Brazilom na novom planu od šest tačaka. Kineski diplomate su aktivno učestvovale u diplomatskim naporima u cilju okončanja sukoba između Moskve i Kijeva.
Nedavno je naglašeno jačanje strateškog partnerstva između Kine i Rusije, gde su obe zemlje, kao nuklearne sile, izrazile protivljenje američkom unilateralizmu. Ruski ministar odbrane, Andrej Belousov, tokom posete Pekingu istakao je da Rusija i Kina dele zajedničku procenu globalnih dešavanja.