Srpski jezik mora biti službeni, poručili su građani na prethodnom, kao i na ovom popisu, saopštila je Socijalistička narodna partija (SNP). Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić izjavio je da je „veoma zadovoljan što je popis protekao pošteno i da smo dobili rezultate onakve kakvi jesu”.
Predsednik Skupštine Andrija Mandić čestitao je Upravi za statistiku (Monstatu) na sprovođenju popisa stanovništva i ocenio da su „neke slike dobre, a neke ne”. Izrazio je zabrinutost zbog činjenice da, kako je rekao, „imamo devet opština u dubokoj starosti, ali da je 20 odsto građana mlađe od 20 godina”.
„Veoma sam zadovoljan što je popis protekao pošteno i što smo dobili rezultate onakve kakvi jesu, jer je situacija u Crnoj Gori sada bolja nego što je bila ranije. Ovo je tema koja će obeležiti današnji dan”, istakao je Mandić. „Ovi podaci su veoma važni i na osnovu njih će se kreirati politike.”
Ministar finansija Novica Vuković osvrnuo se na značaj popisa:
„Podaci popisa treba da budu osnova za vođenje politika i strategija razvoja u svim sferama društvenog života i za kreiranje politika razvoja Crne Gore i njenu integraciju u EU.”
„Podaci dobijeni iz popisa biće od nemerljivog značaja za donošenje planova i strategija, kao i za kreiranje politika koje su u nadležnosti samog ministarstva. Ono što smo uspeli jeste da u potpunosti ispoštujemo preporuke Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija”, dodao je ministar Vuković.
Potpredsednik SNP-a Dragoslav Šćekić u saopštenju dostavljenom „Politici” je napisao:
„Očekujem da vlast na svim nivoima postupa u skladu sa realnom strukturom stanovništva i uvaži činjenicu da Srbi čine značajan segment ovog društva. Pošto srpskim jezikom govori 269.307 stanovnika Crne Gore, zalagaću se da srpski jezik bude službeni jezik. Ljudi koji govore srpskim jezikom najmanje što očekuju jeste da imaju pravo da svuda govore i školuju se na svom jeziku. Učinićemo sve da se ispoštuju elementarna građanska prava svih građana, pa tako i Srba”, naveo je Šćekić.
Tokom jučerašnjeg zasedanja Skupštine Crne Gore, poslanici su komentarisali rezultate popisa. Poslanik Demokratske partije socijalista Jevto Eraković istakao je da treba obratiti pažnju na demografske podatke popisa, posebno na starenje stanovništva.
„Crna Gora je pokazala svoj građanski karakter, uprkos raznim naletima nacionalizama iz regiona, a naročito jednog koji je bio usmeren ka potpunoj promeni strukture jezika u Crnoj Gori”, rekao je Eraković.
Poslanik URA Filip Adžić ocenio je da su rezultati popisa „pokazali da Crna Gora može opstati isključivo kao građanska država”. Gradonačelnik Nikšića, poslanik Demokratskog fronta, Marko Kovačević, istakao je: „Srpski narod je pokazao čvrstinu. U prethodnih sto godina, totalitarni režimi su pokušavali da učine sve kako srpskog naroda ne bi bilo na ovom prostoru.”
Među prvim reagovanjima bila je i izjava poslanika socijaldemokrata Branislava Nenezića, koji je pozvao ministre da se nacionalno i jezički javno deklarišu:
„Ako želimo da nastavimo da delujemo kao građansko društvo, obaveza premijera i ministre jeste da objave svoje popisne listiće i da vidimo da li imamo 40 odsto ministara koji se izjašnjavaju kao Crnogorci i govore crnogorskim jezikom”, rekao je Nenezić.
Bošnjačka stranka (BS) izjavila je da porast broja naših sunarodnika treba u praksi da znači delotvorno učešće Bošnjaka u javnom životu, autentično predstavljanje u državnom i lokalnim parlamentima, srazmernu zastupljenost u javnim službama i organima državne i lokalne vlasti, za šta se BS i zalaže. „Ovaj popis jasno pokazuje da se položaj srpskog jezika ne sme zanemarivati već da mora biti formalizovan kao službeni jezik uz crnogorski, kako bi se odrazila stvarna jezička slika naše zemlje”, stav je predsednika Prave Crne Gore Marka Milačića. „Treba odmah krenuti u proceduru normiranja srpskog jezika kao službenog”, smatra on.