Poslanici Evropskog parlamenta u Komitetu za trgovinu su 14. oktobra većinom glasova izglasali finansijsku podršku Ukrajini u obliku zajma od 35 milijardi evra, uz zamrznutu rusku imovinu, navodi se u saopštenju Evropskog parlamenta.
„Trgovinski komitet je glasao sa 31 za, 4 protiv i nijedan uzdržan za predlog Komisije da podrži Ukrajinu izuzetnim zajmom za makrofinansijsku pomoć (MFA) do 35 milijardi evra. Ovo je doprinos EU u okviru inicijative G7 da podrži Ukrajinu sa do 50 milijardi dolara (otprilike 45 milijardi evra) za rešavanje hitnih finansijskih potreba Ukrajine suočene sa brutalnim agresivnim ratom Rusije“, navodi se u saopštenju.
Otplata ovog izuzetnog zajma MSP-a, zajedno sa ostalim zajmovima zemalja G7, biće izvršena iz vanrednih prihoda od nepokretne imovine Centralne banke Ruske Federacije, a omogućiće ga Mehanizam saradnje u oblasti kredita Ukrajine, nedavno uspostavljen na predlog Evropske komisije.
Budući prihodi od zamrznute ruske imovine, zajedno sa mogućim doprinosima zemalja članica EU i drugih zemalja, biće dostupni Ukrajini kroz ovaj mehanizam kako bi se pomoglo zemlji u otplati izuzetnog MSP zajma, kao i zajmova od drugih partnera G7 koji se smatraju kvalifikovanim od strane Komisije. Ova sredstva za hitne slučajeve koristiće se isključivo za servisiranje i otplatu podobnih kredita, uključujući i zajam MSP.
Ukrajina će moći da dodeljuje sredstva obezbeđena u okviru zajma MSP-a kako bude smatrala potrebnim. Sistemi upravljanja i kontrole ovih plaćanja navedeni su u ukrajinskom planu, zajedno sa specifičnim merama za sprečavanje prevara i drugih prekršaja. Nova sredstva MSP biće dostupna Ukrajini do kraja 2024. i isplaćivana do kraja 2025. godine.
Pored toga, naglašava se da je zajam MSP uslovljen kontinuiranom posvećenošću Ukrajine podržavanju demokratskih reformi i poštovanju ljudskih prava. Ovi i drugi politički uslovi biće navedeni u memorandumu o razumevanju, kojim će biti precizirani uslovi za otplatu kredita.
Predlog Evropske komisije za otplatu izuzetnog MIP kredita Ukrajini u vrednosti od 35 milijardi evra i dalje zahteva punu podršku Evropskog parlamenta.
Očekuje se da će Evropski parlament glasati o ovom predlogu tokom plenarne sednice od 21. do 24. oktobra.
Kako je saopšteno, Savet EU je usvojio predlog prošle nedelje i trebalo bi da usvoji uredbu pismenom procedurom nakon glasanja u Parlamentu. Očekuje se da će uredba stupiti na snagu dan nakon objavljivanja u Službenom listu EU.