Kada pogledate u vedro nebo, možda primetite male strukture koje izgledaju kao da lebde u vašem vidnom polju. Ove pojave, poznate kao sindrom mušice u oku (eng. floaters) ili formalno muscae volitantes (latinski za „leteće muve“), mogu biti prilično iritantne. Iako se čini da se radi o običnim smetnjama, razumevanje njihovog uzroka i rešenja može pomoći onima koji se suočavaju sa ovim problemom.
Sindrom mušice u oku je najčešće rezultat starenja. Unutrašnjost oka sadrži staklasto telo, gelastu supstancu koja se s vremenom smanjuje i zgušnjava. Kako starimo, kolagen unutar staklastog tela može formirati male nakupine koje bacaju senke na mrežnicu. Ove senke su ono što nazivamo sindromom mušice u oku. Normalno je da se staklasto telo pomera od zadnjeg dela oka, što može dovesti do stvaranja više simptoma.
Nedavni članci, poput onog u Mirror-u, ističu dodatak pod nazivom Clearer, koji sadrži mešavinu antioksidanata i mikronutrijenata. Proizvođači tvrde da ovaj dodatak može smanjiti veličinu sindroma mušice u oku i vizuelnu nelagodnost. Međutim, važno je napomenuti da su dokazi koji podržavaju ovu tvrdnju ograničeni.
Istraživanja iz 2022. godine pokazala su da visoke doze mešanih voćnih enzima mogu smanjiti broj simptoma, ali metodologija te studije nije dovoljno jasna da bi se izvukli definitivni zaključci. Osim toga, teško je meriti sindrom mušice u oku jer su oni trodimenzionalni i kreću se sa svakim pokretom očiju.
Postoji nekoliko medicinskih opcija za rešavanje sindroma mušice u oku, uključujući:
- Vitrektomija: Hirurška procedura koja uklanja staklasto telo. Međutim, ovaj zahvat nosi rizik od ozbiljnih komplikacija, uključujući gubitak vida.
- Laserski tretman: Poznat kao IAG laser, koristi se za uništavanje simptoma. Ipak, stručnjaci nisu svi saglasni oko njegove sigurnosti, a postoje izveštaji o oštećenju oka.
Pored toga, postoje brojna alternativna „rešenja“, kao što su post, masaža slepoočnica ili akupresura, ali za ove pristupe ne postoje verodostojni dokazi.
Dokazi sugerišu da faktori životnog stila, kao što su ishrana i izloženost plavoj svetlosti, mogu uticati na zdravlje očiju. Preporučuje se konzumiranje povrća bogatog karotenoidima (npr. spanać, brokoli) i masne ribe bogate omega-3 masnim kiselinama kako bi se smanjio rizik od makularne degeneracije. Međutim, ne postoji uverenje da će to sprečiti ili smanjiti sindrom mušice u oku.
Većina simptoma je bezopasna, ali naglo povećanje broja sindroma mušice u oku ili pojava bljeskova svetlosti može ukazivati na ozbiljno stanje kao što je suza mrežnjače, što zahteva hitnu medicinsku pomoć.
Na kraju, ako vas muče sindrom mušice u oku, najbolja strategija može biti ignorisanje. Naš mozak se s vremenom prilagođava i prestaje da primećuje ove pojave. Postoji malo dokaza da dodaci ili promene u ishrani mogu značajno uticati na sindrom mušice u oku, ali zdrave navike mogu doprineti opštem zdravlju očiju.
Sara Bruer, lekar opšte prakse, naglašava važnost nutritivne podrške, ali ne tvrdi da su dodaci rešenje za sindrom mušice u oku. Kako bi očuvali zdravlje očiju, fokusirajte se na zdravu ishranu, hidrataciju i adekvatan san. Razumevanje i svest o stanju vaših očiju može biti ključ za očuvanje vida i opšteg zdravlja.