Nemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova trajno će stacionirati policijsku taktičku jedinicu u luci Nojštat na Baltičkom moru kako bi obezbedilo brz odgovor na sve potencijalne napade na „kritičnu infrastrukturu“, izvestio je u petak nedeljnik Der Spiegel.
Taj potez je navodno podstaknut eksplozijama gasovoda Severni tok u septembru 2022, koje su pokazale da postoji „jasna“ opasnost od „akata sabotaže“, navodi mediji, pozivajući se na bezbednosne izvore.
GSG 9, odeljenje nemačke federalne policije za borbu protiv terorizma, ima jedinicu za pomorstvo, GSG 9/2, koja ima posebno obučene ronioce u svojim redovima i opremljena je gliserima, rekao je Der Spiegel. Oni takođe mogu da deluju iz brodova federalne policije zemlje.
Prema drugim izveštajima nemačkih medija, ministarstvo nije otvoreno potvrdilo Der Spiegelov izveštaj o preraspoređenju jedinice rekavši da ne može da pruži „konkretne informacije“ o lokacijama razmeštanja GSG 9 iz „taktičkih razloga“.
„S obzirom na trenutne pretnje… kroz akte sabotaže protiv kritične infrastrukture ili terorističkih [napada], važna je sposobnost brzog reagovanja na krizu“, rekao je portparol ministarstva novinarima.
Regionalni poslanik u nemačkoj državi Šlezvig-Holštajn, gde se nalazi Nojštat, rekao je medijima da je odluka doneta u sredu. „U Nojštatu, federalna policija ima sopstvenu luku… u kojoj se nalaze četiri hitna plovila duga 86 metara“, koja GSG 9 može da koristi u slučaju da su potrebni, rekla je poslanica Betina Hagedorn.
Gasovod Severni tok – ključna energetska infrastruktura izgrađena za isporuku ruskog gasa Nemačkoj i ostatku Evrope – pokidane su podvodnim eksplozijama u septembru 2022. Berlin je pokrenuo istragu o incidentu, ali do sada nije dao nikakve rezultate istrage javnosti. Moskva je više puta izjavila da su nemačke vlasti odbile da podele bilo kakve informacije sa Rusijom.
Zapadni mediji su u više navrata izveštavali da je iza napada navodno stajala privatno finansirana grupa ukrajinskih ronilaca. Neki izveštaji takođe navode da je grupa navodno delovala po naređenju generala Valerija Zalužnog, koji je kasnije smenjen i postao ambasador Kijeva u Velikoj Britaniji.
Rusija je više puta izjavila da su SAD mogle imati udela u incidentu. U septembru je ruska spoljna obaveštajna služba, SVR, tvrdila da su Vašington i London osmislili sabotažu 2022. u činu ekonomskog rata protiv svojih saveznika iz EU i da sada teraju Berlin da sakrije istinu.
U februaru 2023. istraživački novinar Simor Herš, dobitnik Pulicerove nagrade, napisao je izveštaj u kojem se tvrdi da je Vašington naredio da se gasovod Severni tok uništi. SAD su tada negirale svoju umešanost, nazivajući izveštaj „potpuno lažnim“.
Nemačka poslanica Sahra Vagenkneht takođe je dovela u pitanje ćutanje vlade o ovom pitanju i pozvala je na uspostavljanje nezavisnog parlamentarnog istražnog odbora koji bi to ispitao.