Novi gradonačelnik položio je zakletvu u četvrtak u gradu na jugu Meksika gde je njegov prethodnik ubijen i obezglavljen manje od nedelju dana nakon što je preuzeo dužnost.
Novi gradonačelnik, Gustavo Alarkon, lekar, izabran je kao zamenik po istoj listi kao i preminuli gradonačelnik Alehandro Arkos na izborima u junu.
Arkos je preuzeo dužnost 1. oktobra u gradu Čilpansingu, glavnom gradu južne države Gerero, pogođenom nasiljem. Ali njegovo obezglavljeno telo pronađeno je u nedelju u kamionetu; glava mu je bila postavljena na krov vozila. Dve rivalske narko-bande bore se da kontrolišu grad.
Alarkon je u četvrtak položio zakletvu sa minimalnim bezbednosnim detaljima šačice policajaca. Obećao je da će „raditi za dobro svih“ i boriti se protiv nasilja koje je zahvatilo Čilpansinga godinama.
Pre nego što je ubijen, Arkos je lokalnim medijima rekao da mu je potrebna dodatna zaštita, ali zvaničnici su rekli da nije primljen nikakav formalni zahtev. Državne i savezne vlade mogu ponuditi gradonačelnicima neprobojna vozila, dodatne telohranitelje i sisteme za uzbunjivanje u hitnim slučajevima. Nije bilo jasno da li je Alarkon dobio takvu vrstu zaštite.
Čilpansingom, gradom od oko 300.000 stanovnika, dominiraju dve zaraćene narko bande, Ardilos i Tlakos. Jedan je organizovao demonstracije stotina ljudi, oteo vladin oklopni automobil, blokirao glavni autoput i uzeo policiju za taoce 2023. kako bi dobio oslobađanje uhapšenih osumnjičenih.
Ranije ove nedelje, savezni sekretar za javnu bezbednost Omar Garsija Harfuč rekao je da su četiri gradonačelnika iz drugih gradova u Meksiku zatražila zaštitu u ponedeljak, dan nakon što su Arkosovi posmrtni ostaci pronađeni. Zahtevi su stizali iz Gerera i druge države pogođene nasiljem, Gvanahuata.
Situacija u Gvanahuatu je toliko loša da su uoči junskih izbora u zemlji ubijena najmanje četiri kandidata za gradonačelnike.
Ali nasilje u Gereru dostiglo je takav nivo bez presedana da su ranije ove godine rimokatolički biskupi objavili da su pomogli da se dogovori primirje u drugom delu države između dva zaraćena narko kartela.
U to vreme, bivši predsednik Andres Manuel Lopez Obrador — koji je odbio da se suprotstavi bandama — rekao je da odobrava takve razgovore.
„Sveštenici i pastiri i članovi svih crkava su učestvovali, pomogli u smirivanju zemlje. Mislim da je to veoma dobro“, rekao je Lopez Obrador, koji je napustio funkciju 30. septembra.