Dr Virend Somers, kardiolog sa klinike Mejo sa fokusom na apneju u snu, kaže da je to ozbiljno zdravstveno stanje koje može izazvati probleme sa srcem i druge zdravstvene probleme. Dr Somers je koautor studije objavljene u Journal of the American College of Cardiology o lečenju opstruktivne apneje u snu i njenom uticaju na kardiovaskularne bolesti.
Opstruktivna apneja u snu nastaje kada osoba prestane i počne da diše dok spava. To se dešava zato što se mišići grla opuštaju i blokiraju disajne puteve.
„Jezik može da padne unazad i može da opstruira disajne puteve, uzrokujući ili hrkanje ili opstrukciju“, kaže dr Somers.
Kada osoba normalno diše, nivo zasićenosti krvi kiseonikom je obično između 95% i 100%. Dr Somers kaže da opstruktivna apneja u snu može da spusti taj nivo kiseonika na čak 70% ili 60%. Može izazvati visok krvni pritisak i naprezati vaš kardiovaskularni sistem, povećavajući rizik od srčanih problema.
„Ono što možemo da uradimo je da vam damo monitor kiseonika koji ćete nositi kod kuće i pogledati praćenje kiseonika. A ako izgleda problematično, onda možete da uradite studiju spavanja“, kaže on.
Ako vam je dijagnostikovana apneja u snu, lečenje može uključivati gubitak težine; mašina za kontinuirani pozitivan pritisak u disajnim putevima ili CPAP; usnik dizajniran da drži grlo otvorenim; posturalna terapija koja vas sprečava da spavate na leđima; ili čak operacija ili implantacija uređaja koji stimuliše disajne puteve da budu otvoreniji tokom spavanja.