Ukrajinski predsednik je u sredu rekao da namerava da predstavi svoj „plan pobede” zapadnim liderima ove nedelje, ali je sastanak za vikend na kojem će se razgovarati o tome odložen jer je predsednik SAD Džo Bajden rekao da mora da ostane kod kuće kako bi odgovorio do kopna uragana Milton na Floridi.
Govoreći na samitu u Hrvatskoj sa liderima zemalja jugoistočne Evrope, predsednik Volodimir Zelenski je rekao da se nada da će njegov sastanak sa Bajdenom u američkoj vazduhoplovnoj bazi Ramštajn u Nemačkoj, prvobitno zakazan za subotu, uskoro biti pomeren. Na tom sastanku je trebalo da učestvuje oko 20 zapadnih lidera i ministara odbrane.
„Tamo ćemo detaljno predstaviti naš plan pobede, kao što smo ga predstavili u Beloj kući“, rekao je Zelenski. On je dodao da sada planira da se ove nedelje sastane sa liderima Britanije, Francuske, Italije i Nemačke kako bi im predstavio plan.
Zelenski je rekao da se plan odnosi na jačanje Ukrajine „i geopolitički i na bojnom polju“ pre bilo kakvog dijaloga sa Rusijom.
„Slabost bilo kog od naših saveznika će inspirisati (ruskog predsednika Vladimira) Putina“, rekao je on. „Zato tražimo od njih da nas ojačaju, u smislu bezbednosnih garancija, u pogledu naoružanja, u smislu naše budućnosti nakon ovog rata. Po mom mišljenju, on (Putin) razume samo silu.
Specifičnosti plana Zelenskog su prećutane, ali su se pojavile konture plana, uključujući potrebu za brzim delovanjem na odluke o kojima su zapadni saveznici razmišljali od početka invazije u punom obimu 2022.
Kijev još uvek čeka vest od zapadnih partnera o svojim ponovljenim zahtevima da upotrebi oružje dugog dometa koje pružaju za gađanje ciljeva na ruskom tlu.
Neke balkanske države su Ukrajini davale oružje kratkog dometa. Na prethodnom samitu sa zemljama jugoistočne Evrope u februaru, Zelenski se založio za više kako bi se odbilo rusko napredovanje.
Zelenski je u sredu potpisao sporazum sa Hrvatskom o daljoj saradnji, posebno u vezi sa humanitarnom pomoći, deminiranjem i iskustvom u procesuiranju ratnih zločina koje Hrvatska ima iz sopstvenog rata 1991-95.
Samitu su, pored Hrvatske, prisustvovali premijeri, predsednici ili ministri spoljnih poslova Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Grčke, Kosova, Moldavije, Crne Gore, Severne Makedonije, Rumunije, Srbije, Slovenije i Turske.
Vlada predsednika Srbije Aleksandra Vučića jedina je u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu, iako je Vučić više puta rekao da Srbija poštuje „teritorijalni integritet Ukrajine“.
Učesnici samita usvojili su deklaraciju kojom se osuđuje agresija Rusije na Ukrajinu i podržavaju mirovni napori Zelenskog, članstvo Ukrajine u NATO-u i njena rekonstrukcija nakon rata.
„Ne može biti slobodne, mirne i prosperitetne Evrope bez slobodne, mirne i prosperitetne Ukrajine“, navodi se u zajedničkoj deklaraciji.