Studija koju je vodio Univerzitet u Kvinslendu nije uspela da pronađe jaku vezu između ispijanja kafe tokom trudnoće i neurorazvojnih poteškoća kod dece, ali istraživači savetuju trudnicama da nastave da prate medicinske smernice o konzumiranju kofeina.
dr Gunn-Helen Moen i dr. student Shannon D’Urso sa UK Instituta za molekularnu bionauku (IMB) vodio je dubinsku genetsku analizu podataka iz desetina hiljada porodica u Norveškoj.
Istraživanje je objavljeno u Psihološkoj medicini.
„Skandinavci su jedni od najvećih potrošača kafe na svetu, piju najmanje 4 šoljice dnevno, sa malo stigme o ispijanju kafe tokom trudnoće“, rekao je dr Moen. „Naša studija je koristila genetske podatke majki, očeva i beba, kao i upitnike o konzumiranju kafe roditelja pre i tokom trudnoće.
„Učesnici su takođe odgovarali na pitanja o razvoju svog deteta do 8. godine, uključujući njihove socijalne veštine, motoričke veštine, jezik i indikatore ADHD-a i autizma. Naša analiza nije pronašla vezu između konzumiranja kafe tokom trudnoće i neurorazvojnih poteškoća kod dece.“
Istraživači su rekli da fiziološke promene tokom trudnoće sprečavaju da se kofein lako razgradi i da može da prođe kroz placentu i stigne do fetusa, gde nema enzima koji bi ga metabolizovali.
Smatralo se da akumulacija kofeina utiče na razvoj fetalnog mozga, ali dr Moen je rekao da prethodne opservacione studije nisu mogle da objasne druge faktore životne sredine kao što su alkohol, dim cigareta ili loša ishrana.
„Koristili smo metod pod nazivom Mendelska randomizacija, koja koristi genetske varijante koje predviđaju ponašanje u ispijanju kafe i mogu da odvoje efekat različitih faktora tokom trudnoće“, rekla je ona. „Ona oponaša randomizovano kontrolisano ispitivanje bez podvrgavanja trudnih majki i njihovih beba bilo kakvim lošim efektima. Prednost ove metode je da se efekti kofeina, alkohola, cigareta i ishrane mogu razdvojiti u podacima, tako da možemo da posmatramo samo uticaj kofeina tokom trudnoće.“
Istraživači su koristili genetsku analizu da bi razumeli složene osobine i bolesti, posebno u ranom životu, a prethodna studija dr Moena pokazala je da ispijanje kafe u trudnoći ne utiče na porođajnu težinu, rizik od pobačaja ili mrtvorođenosti.
Istraživači naglašavaju važnost poštovanja saveta zdravstvenih radnika kako bi se ograničila potrošnja kofeina tokom trudnoće, jer kofein može uticati na druge ishode trudnoće.
Oni sada žele da primene slične analize kako bi razumeli više o genetskim i ekološkim uzrocima neurodiverziteta i uticaju drugih faktora na razvoj mozga tokom trudnoće.
Istraživački tim uključivao je međunarodne saradnike iz Norveške i Engleske, kao i Karolin Brito Nunes iz IMB-a, dr Danijela Hvanga i profesora Dejvida Evansa.