Grejna tela i opasnost od požara – šta savetuju vatrogasci, na koje uređaje obratiti pažnju

Grejna tela i opasnost od požara – šta savetuju vatrogasci, na koje uređaje obratiti pažnju

U jučerašnjem požaru u Rakovici je, kako se navodi, grejalica izazvala požar, a preminule su dve osobe – stariji bračni par. Tokom leta smo mogli da vidimo da su i klima uređaji izazivali požare češće nego u prethodnim godinama. Šef odseka u Upravi za Vatrogasno-spasilačke jedinice SVS Aleksandar Krstić objašnjava za N1 kada su najučestaliji požari koje izazivaju grejna tela i kako da opasnost svedemo na minimum.

Početak grejne sezone je, kako kaže Krstić, period kada su požari u stambenim objektima najčešći – njih uglavnom izazivaju grejna tela, neočišćeni dimovodni kanali ili neočišćene peći.

„Uglavnom znamo kada kakve intervencije imamo. Početak grejne sezone obeležavaju problemi sa električnim instalacijama, kvarcnim pećima. A, onda da kreću neočišćeni dimovodni kanali – to je kad ljudi kažu zapalio se odžak. Kasnije u grejnoj sezoni, u novembru, ulazimo u mirniji period koji uglavnom traje do januara. To ne znači nemamo intervencije, ali ih imamo ređe u odnosu na početak grejne sezone“, kaže za portal N1.

Naš sagovornik kaže i da električna energija češće dovodi do požara od čvrstog goriva, kao i da su intervencije vatrogasaca češće u stambenim zgradama nego u kućama.