Lideri Severne Koreje i Kine obeležili su u nedelju 75. godišnjicu svojih diplomatskih odnosa razmenom poruka u kojima se izražava nada u čvršće veze, dok su autsajderi postavljali pitanja o njihovom odnosu.
Razmena poruka usledila je u trenutku kada su Severna Koreja i Rusija naglo proširile svoju saradnju, dok se Kina očigledno drži na distanci. Stručnjaci kažu da će nivo razmene i komemorativnih programa između Severne Koreje i Kine u narednim mesecima dati trag o tačnom statusu njihovih veza.
U poruci upućenoj kineskom predsedniku Si Đinpingu, severnokorejski lider Kim Džong Un rekao je da će njegova vlada „stalno nastojati da konsoliduje i razvija prijateljske i saradničke odnose“ između dve zemlje, navodi severnokorejska zvanična centralna novinska agencija Severne Koreje.
Si je, u poruci Kimu, rekao da je Kina spremna da zajednički promoviše „stabilan i dalji napredak socijalističkog cilja u dve zemlje“, saopštila je KCNA.
Otkako su Severna Koreja i Kina uspostavile diplomatske odnose 6. oktobra 1949, njihov odnos se često opisuje kao „blizak kao usne i zubi“. Kina, najveći trgovinski partner Severne Koreje i glavni pružalac pomoći, osumnjičena je da izbegava u potpunosti da primeni sankcije UN protiv Severne Koreje i da šalje tajne pošiljke pomoći kako bi pomogla svom siromašnom susedu da opstane i nastavi da služi kao bedem protiv uticaja SAD na Korejskom poluostrvu .
Ali mnogi posmatrači kažu da Kina okleva da formira trosmerni, antizapadni savez sa Severnom Korejom i Rusijom, jer preferira stabilno regionalno bezbednosno okruženje kako bi se uhvatila u koštac sa brojnim ekonomskim izazovima i održavala odnose sa Evropom i svojim azijskim susedima.
Severna Koreja i Rusija su se značajno približile jedna drugoj usred široko rasprostranjenih spoljnih sumnji da je Severna Koreja isporučila Rusiji konvencionalno oružje za njen rat u Ukrajini u zamenu za vojnu i ekonomsku pomoć. Tokom sastanka u Pjongjangu u junu, Kim i ruski predsednik Vladimir Putin potpisali su pakt kojim se predviđa međusobna vojna pomoć ako bilo koja od zemalja bude napadnuta, u onome što se smatralo najvećim odbrambenim sporazumom dve zemlje od kraja Hladnog rata.
Severna Koreja je u konfrontaciji sa SAD, Južnom Korejom i njihovim partnerima zbog svog napredovanja nuklearnog programa. Kim je rekao da je bio primoran da proširi i nuklearne i konvencionalne sposobnosti kako bi se nosio sa bezbednosnim pretnjama koje predvode SAD.
KCNA je u nedelju izvestila da je Kim nadgledao vežbu artiljerijske gađanja kadeta vojne akademije. Nakon gledanja vežbe, Kim je rekao da se programi obuke na vojnoj akademiji moraju fokusirati na „taktiku gerilskog rata za brisanje neprijatelja brzim mobilnim i iznenadnim operacijama“, navodi KCNA.