Broj mrtvih u moćnoj oluji Helene, koja je pogodila jugoistok Sjedinjenih Država, popeo se na najmanje 155, saopštile su vlasti u utorak, dok su se predsednik Džo Bajden i potpredsednica Kamala Haris pripremali da ispitaju štetu.
Bajden će u sredu krenuti u Severnu i Južnu Karolinu, dok će Haris, koja vodi kampanju da nasledi svog šefa u Ovalnoj kancelariji, posetiti Džordžiju.
Severna Karolina i Džordžija su dve najteže pogođene države, ali i dva ključna poprišta na predsedničkim izborima u novembru, na kojima se Haris bori da pobedi bivšeg republikanskog predsednika Donalda Trampa.
Najmanje 74 umrlo je u Severnoj Karolini, 36 u Južnoj Karolini, 25 u Džordžiji, 14 na Floridi, četiri u Tenesiju i dvoje u Virdžiniji, prema podacima lokalnih vlasti i medijskim izveštajima koje je sačinio AFP.
Radnici hitne pomoći radili su na obnavljanju električne energije i vodovoda širom regiona. Stotine ljudi se i dalje vode kao nestale, iako su zvaničnici izrazili nadu da će neki biti pronađeni kada se ponovo pokrene usluga mobilnog telefona.
„Znamo da je razaranja koju je doneo uragan Helene neverovatna. Zajednice su zbrisane sa mape“, rekao je guverner Severne Karoline Roj Kuper na brifingu u utorak, priznajući da veruje da će broj poginulih u njegovoj državi još rasti.
„Izazovi su ogromni“, dodao je on, nudeći detalje o nestancima struje, blokiranim međudržavnim autoputevima i vazdušnim prevozima hitne pomoći zajednicama koje nisu dostupne drumom.
Okrug Bunkomb u zapadnoj Severnoj Karolini, dom turističkog žarišta Ešvil, bio je ubedljivo najrazoreniji sa 57 smrtnih slučajeva.
U Južnoj Karolini, guverner Henri Mekmaster podelio je novi broj od 36 potvrđenih smrtnih slučajeva, ali je upozorio: „Povećava se i verovatno će ih biti još“.
Više od 1,4 miliona domaćinstava i preduzeća ostalo je bez struje od ponedeljka u 23:30 GMT, navodi tracker poveroutage.us.
Helen je u četvrtak kasno uveče udario u severnu obalu zaliva Floride kao ogroman uragan četvrte kategorije, sa vetrovima od 225 kilometara na sat.
Čak i kada je oslabio, razbio je put uništenja koji se proteže u unutrašnjost više od 500 milja.
Oluja je postala politički fudbal kada se Tramp u ponedeljak uputio u Gruziju — i optužio Bajden-Harisovu administraciju da „ne reaguje“.
„Potpredsednica, ona je negde napolju, vodi kampanju, traži novac“, rekao je on.
Bajden je ljutito odgovorio optužujući Trampa za širenje laži.
Naučnici kažu da klimatske promene verovatno igraju ulogu u brzom intenziviranju uragana, jer u toplijim okeanima ima više energije kojom se oni mogu hraniti.
Na pitanje da li je globalno zagrevanje krivo za trag razaranja koji je ostavila oluja, Bajden je u ponedeljak rekao: „Apsolutno, pozitivno, nedvosmisleno, da, da, da, da“.