Akademska istraživanja ističu važnost ličnih priča u borbi protiv dezinformacija na društvenim mrežama, posebno kada su u pitanju važna pitanja poput vakcinacije. Laura Brennan, 25-godišnja žena kojoj je dijagnostikovan terminalni rak grlića materice, iskoristila je svoje iskustvo kako bi značajno promenila javno mnjenje o irskom programu vakcinacije protiv HPV-a.
Brenan je započela saradnju sa Irskim zdravstvenim službama (IHSE) 2015. godine, nakon što je uočila da se na društvenim mrežama šire obmanjujuće tvrdnje o ozbiljnim bolestima koje su navodno prouzrokovane HPV vakcinom. Njena emotivna i naučno potkrijepljena komunikacija pomogla je da se suprotstavi antivakcinskoj retorici, koja je smanjila stopu vakcinacije protiv HPV-a u Irskoj sa 85% na 50% u manje od dve godine.
Istraživači, uključujući Dr. Itziar Castello sa Baies Business School, zaključili su da „emocionalna legitimnost“ koju pružaju pojedinci sa stvarnim iskustvima može pomoći u vraćanju poverenja javnosti u zdravstvene programe. U svom radu, objavljenom u časopisu „Biznis i društvo“, ističu da je emocionalna inteligencija ključna u borbi protiv lažnih informacija.
Brenan je koristila „emocionalne baterije“ — strategiju koja podrazumeva generisanje emocionalne energije kroz lične priče i iskustva — kako bi povezana sa javnošću. Njene objave, koje su uključivale slike i video snimke njenih emotivnih trenutaka tokom lečenja, doprinosile su povećanju stope vakcinacije protiv HPV-a na 74%.
Dr. Mari Joachim, koautor studije, naglašava da je ključno da javne institucije prepoznaju značaj emocija u svojim kampanjama. Saradnja između IHSE-a i Lauras bila je ključna u obezbeđivanju znanja i samopouzdanja potrebnog za suočavanje sa dezinformacijama.
Ovaj slučaj pokazuje kako lične priče i emocionalna povezanost mogu značajno uticati na javno mnjenje i pomoći u borbi protiv dezinformacija, pružajući uzor za buduće kampanje javnog zdravlja.