U srcu modne prestonice, Pariz je ove nedelje bio svedok spektakularnih revija koje su obeležile prolećno-letnju kolekciju za 2025. godinu. Dva modna giganta, Balenciaga i Stella McCartney, oduševili su publiku nesvakidašnjim spojem estetike i simbolike, naglašavajući nove granice luksuza, autentičnosti i ekološke svesti. Ove revije nisu bile samo prikaz mode, već i duboke poruke o trenutnim društvenim pitanjima, od održivosti do redefinisanja šta znači biti luksuzan u modernom svetu.
Balenciaga: Tenzija između slobode i ograničenja
U misterioznoj i gotovo teatralskoj atmosferi, Balenciaga je postavila svoju reviju unutar Les Invalides, čuvenog kompleksa sa zlatnom kupolom. Posetioci, uključujući modnu ikonu Anu Vintur, morali su da predstave zlatni prsten kao „pozivnicu“ da bi prisustvovali događaju, što je samo po sebi predstavljalo uvod u reviju koja je istraživala teme slobode, ograničenja i kontrasta.
Kolekcija je počela intimnim prizorima – donjim vešom i cipelama sa neobičnim špicama – postepeno dodajući slojeve, u suprotnosti sa tipičnim konceptom skidanja na modnim pistama. Dizajner Demna je poigravao tenzijom između uglađenog i sirovog, što se odrazilo i u krojevima. Pocepane farmerke i skraćene pufer jakne delovale su kao da balansiraju između surovosti ulične mode i rafinisanosti visoke mode.
Najimpresivniji trenuci dolazili su kroz upotrebu svakodnevnih predmeta koji su transformisani u luksuzne odevne komade. Demna je, kao i ranije, naglasio ideju da luksuz ne mora biti ekstravagantan, već može biti prikaz subverzije i kreativne reinterpretacije. Na pisti su se pojavljivale pocepane farmerke, koje su izgledale kao da su mogle biti skrojene u nekoj radnji sa sirovim materijalima, uz modele sa masivnim zlatnim i metalik patikama koje su dodale dozu humora i ironije.
Ono što je kolekciju činilo posebnom jeste kontrast između svakodnevnog i blistavog – prugaste muške majice uparene sa dijamantskim minđušama predstavljale su Demnin anti-luksuzni stav, suprotstavljajući visoku modu sa elementima autentičnosti. Kolekcija je slavila nesavršenost, otelotvorenu u kaputima od crne kože, vezanim oko struka i otkrivajući naga ramena modela, što je govorilo o ranjivosti i ljudskosti.
Stella McCartney: Moda u službi planete
Nasuprot urbanom i misterioznom nastupu Balenciage, Stella McCartney donela je optimističnu i prirodom inspirisanu kolekciju, postavljenu na otvorenom trgu pariske tržnice. Dok je kiša prestajala, sunce je probilo oblake, simbolično nagoveštavajući pozitivnu poruku koja će uslediti.
Makartnijeva je poznata po tome što se zalaže za održivu modu, a ova kolekcija je bila jasna poruka da moda može biti i ekološki osvešćena i sofisticirana. Helen Miren je otvorila reviju manifestom „Sačuvaj ono što voliš“, čime je kolekciji dala još dublju ekološku notu. Inspirisana radom pisca Džonatana Franzena, Makartnijeva je pozvala na hitnu akciju u zaštiti prirode, koristeći ptice kao centralni motiv – podsetnik na nestajuće vrste i hitnost očuvanja životne sredine.
Kolekcija je slavila fluidnost i slobodu kroz lepršave asimetrične haljine i veganske kožne suknje. Golubovi naslikani na svili i origami detalji odavali su počast prirodi, dok su kreacije od recikliranih materijala, poput trikotaže napravljene od plastičnih boca, ojačale Makartnijevu dugogodišnju posvećenost održivosti. Ipak, kolekcija nije zaboravila na glamur: voluminozni blejzeri, preterane omče za kaiševe i pantalone sa prugama sa svetlucavim kristalima davali su klasičnim krojevima modernu, ekološki osvešćenu notu.
Gosti su, pored vizuelnog spektakla, dobili i novine, „Stella Times“, sa šaljivim, ali ozbiljnim porukama o održivosti, dok je Makartnijeva podstakla prisutne da budu informisaniji i radoznaliji o modi i njenom uticaju na planetu.
Kontrastni pogledi na modu i luksuz
I dok je Balenciaga oduševila dekonstrukcijom i provokativnim spojevima visoke mode sa svakodnevnim, Stella McCartney je kroz svoje ekološke kreacije uspela da spoji održivost i glamur, prikazujući kako moda može biti moćan alat za društvene promene.
Na pisti su viđeni kontrasti između svetova – slobode i ograničenja, luksuza i svakodnevnog, savršenog i nesavršenog. Obe kolekcije su pokazale kako moda može biti odraz društvenih i ekoloških previranja, dok su dizajneri postavili pitanja o tome šta luksuz zaista znači u savremenom dobu.
Na kraju, Nedelja mode u Parizu nije samo modni spektakl, već i pozornica na kojoj se promišlja budućnost mode i njen uticaj na svet. Balenciaga i Stella McCartney su, svaka na svoj način, dale snažne izjave o tome kako moda može biti provokativna, inovativna i društveno odgovorna, postavljajući visoke standarde za buduće generacije dizajnera i ljubitelja mode.