Majka istaknutog egipatskog aktiviste za prava rekla je u ponedeljak da je započela štrajk glađu kako bi izvršila pritisak na vlasti da oslobode njenog sina Alaa Abdel-Fataha, koji je postao poznat prodemokratskim ustancima 2011. koji su zahvatili Bliski istok i u Egiptu svrgnut dugogodišnjeg predsednika Hosnija Mubaraka.
Laila Soueif, majka zatvorenog aktiviste za ljudska prava, rekla je u izjavi da je njen sin, koji ima 42 godine, trebalo da izađe na slobodu nakon što je odslužio petogodišnju zatvorsku kaznu od 29. septembra.
Abdel-Fattah, otvoreni disident, proveo je većinu protekle decenije iza rešetaka i njegov pritvor je postao simbol povratka Egipta na autokratsku vlast pod predsjednikom Abdel-Fattahom el-Sisijem.
On je prvi put osuđen 2014. godine nakon što je osuđen za učešće u nedozvoljenim protestima i navodnog napada na policajca. Oslobođen je 2019. nakon što je odslužio petogodišnji mandat, ali je ponovo uhapšen kasnije te godine u akciji koja je usledila nakon retkih antivladinih protesta.
Krajem 2021. Abdel-Fattah je osuđen na pet godina nakon što je osuđen za širenje lažnih vijesti. Njegova porodica kaže da bi se njegov istražni zatvor trebao uračunati u njegovu trenutnu kaznu, prema krivičnom zakonu zemlje.
„Ponovo su egipatske vlasti prekršile sopstvene zakone da bi progonile mog sina“, rekla je njegova majka u izjavi. „U ovoj fazi ovo smatram otmicom, kao i nezakonitim pritvorom.
Abdel Fatah se i dalje suočava sa drugim optužbama u Egiptu, uključujući optužbe za zloupotrebu društvenih medija i pridruživanje terorističkoj grupi – što se odnosi na zabranjenu Muslimansku braću, islamističku grupu koju su vlasti proglasile terorističkom organizacijom 2013.
Ovog mjeseca, 59 egipatskih i međunarodnih grupa za ljudska prava potpisalo je apel, izražavajući zabrinutost da Abdel-Fattah, koji je dobio pasoš Ujedinjenog Kraljevstva 2022. godine, ne može biti pušten na slobodu do 2027. godine.
Službenik za medije egipatske vlade nije odmah odgovorio na zahtev za komentar o daljem pritvoru Abdel-Fattaha.
Njegova porodica je godinama vodila kampanju za njegovo oslobađanje i pozivala vladu Ujedinjenog Kraljevstva da pomogne u obezbeđivanju njegove slobode. Abdel Fatah je 2022. pojačao štrajk glađu u zatvoru i zaustavio sve kalorije i vodu kako bi se poklopio sa početkom klimatske konferencije UN-a, poznate kao COP27, u egipatskom letovalištu Šarm el Šeik na Crvenom moru.
Zabrinutost za njegovo zdravlje je rasla jer je porodici bilo zabranjeno da ga viđa. Oni su pojačali svoju kampanju kako bi skrenuli pažnju na njegov slučaj i slučaj drugih političkih zatvorenika u Egiptu. On je prekinuo štrajk nakon nekoliko dana, nakon što se srušio i onesvijestio, opisavši to kasnije u pismu svojoj porodici.
Štrajk glađu skrenuo je pažnju na snažno suzbijanje govora i političkih aktivnosti Egipta. Od 2013. godine, el-Sisijeva vlada se obračunala sa disidentima i kritičarima, zatvarajući hiljade, praktično zabranjujući proteste i nadgledajući društvene mreže. Human Rights Watch je 2019. procenio da je čak 60.000 političkih zatvorenika zatvoreno u egipatskim zatvorima.