Propuštanje voza ili autobusa može vam pokvariti dan, ali propuštanje vožnje kući na Zemlju je na sasvim drugom nivou neprijatnosti.
Na sreću NASA nastavlja sa planovima za uvođenje standardizovane vremenske zone na Mesecu. Predloženo koordinisano lunarno vreme (LTC) bi se koristilo za zakazivanje misija i istraživanja na Mesecu, čineći buduće napore da se uspostavi neka vrsta stalne baze na lunarnoj površini malo jednostavnijim.
Iako se o ovoj ideji razgovaralo ranije, NASA kaže da će sada sarađivati sa vladom SAD, komercijalnim partnerima i međunarodnim organizacijama za standardizaciju kako bismo bili sigurni da uvek znamo koliko je sati na Mesecu.
„Kako komercijalna svemirska industrija raste i sve više nacija je aktivno na Mesecu, postoji sve veća potreba za standardizacijom vremena“, kaže vazduhoplovni inženjer Ben Ešman, koji radi u timu za svemirske komunikacije i navigaciju (SCaN) u NASA-i.
„Zajednička definicija vremena je važan deo bezbednih, otpornih i održivih operacija.
Istraživači iz NASA-e žele da koriste atomske satove da kažu vreme na Mesecu, na isti način na koji se koriste na Zemlji. Ovi satovi se zasnivaju na energetskoj frekvenciji potrebnoj da elektroni promene stanje u određenim vrstama atoma, što nam omogućava da pratimo vreme do neverovatno preciznog stepena.
Međutim, postoji problem: gravitacione razlike između Zemlje i Meseca jednake su razlikama u dužini svake sekunde, što znači da će časovnici na površini Meseca dobijati oko 56 mikrosekundi dnevno na zemaljskim.
„Za nešto što putuje brzinom svetlosti, 56 mikrosekundi je dovoljno vremena da se pređe udaljenost od otprilike 168 fudbalskih terena“, kaže Šeril Gremling, viši inženjer navigacionih sistema u NASA-i.
„Ako neko kruži oko Meseca, posmatrač na Zemlji koji ne kompenzuje efekte relativnosti tokom jednog dana bi pomislio da je astronaut u orbiti otprilike 168 fudbalskih terena udaljen od mesta gde se astronaut zaista nalazi.
Naučnici naporno rade na pronalaženju matematičkih modela potrebnih za rešavanje ovog teškog problema i kako bi bili sigurni da su satovi astronauta i operatera zemaljske kontrole bolje sinhronizovani.
Jednom kada se ovi izazovi prevaziđu, naučnici NASA-e su uvereni da će se sistem dovoljno povećati da bude koristan u celom Sunčevom sistemu, a ne samo na Mesecu, što će biti zgodno za zakazivanje tih video poziva na Mars jednog dana.
Ovaj razvoj koordinisanog lunarnog vremena je suštinski deo projekta Artemis, NASA-inih napora da uspostavi prvo dugoročno ljudsko prisustvo na Mesecu. Sledeće putovanje astronauta na površinu Meseca, u kojem će učestvovati prva žena i prva obojena osoba koja je kročila na Mesec, zakazano je za 2026. godinu.