Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena još uvek raspravlja o tome da se Ukrajini dozvoli da koristi oružje koje je isporučio Zapad za dugometne napade na Rusiju, preneo je Politiko.
Dozvola za udar duboko u Rusiju je navodno jedna od tačaka u takozvanom „planu pobede“ ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog, koji on trenutno promoviše u SAD. Međutim, Bajden nije rekao ništa o dalekometnim napadima nakon sastanka sa Zelenskim u Beloj kući u četvrtak.
U svom članku objavljenom u petak, izdanje je tvrdilo da su mu dva informisana izvora rekla da je ideja o dozvoljavanju ovakvih udara „ostala u razmatranju“ u Beloj kući.
Bajdenova administracija to nije u potpunosti odbacila čak i uprkos uverenju Pentagona da je malo verovatno da će takvi udari imati bilo kakav ozbiljan strateški uticaj, naglašava Politiko.
Zelenski je mesecima tražio dozvolu da koristi američke rakete ATACMS, britanske Storm Shadovs i francuske SCALP rakete za gađanje međunarodno priznate ruske teritorije. Velika Britanija i Francuska su nagovestile da su spremne da dozvole takve napade, ali samo ako to prvi učini Vašington.
Ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da bi takav potez direktno uključio SAD i njihove saveznike u sukob, s obzirom na to da Kijev nije u stanju da ispaljuje sofisticirano oružje bez pomoći Zapada i podataka o ciljanju.
Putin je rekao da bi Moskva mogla da se angažuje u asimetričnom odgovoru, naoružavajući grupe ili zemlje neprijateljske prema Vašingtonu – kao što je Severna Koreja – naprednim oružjem.
Izvori su takođe rekli za Politico da su Bajden i njegovi najbliži saradnici „pomalo sumnjivi“ u vezi sa „planom pobede“ Zelenskog. Oni privatno dovode u pitanje njegovu odluku da započne upad u rusku Kursku oblast, što je zahtevalo preraspoređivanje ukrajinskih trupa iz ključnih oblasti na frontu u Donbasu, i izražavaju zabrinutost zbog dugoročnih izgleda Kijeva u sukobu.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je u petak da je Ukrajina izgubila više od 17.750 vojnika i nekoliko stotina jedinica vojne opreme, uključujući 131 tenk i 97 oklopnih transportera, od početka operacije Kursk 6. avgusta.