Naučnici sa Univerziteta u Ženevi (UNIGE) i Univerzitetske bolnice u Ženevi (HUG) su razvili CAR-T ćelije koje mogu da ciljaju maligne gliome, sa posebnim fokusom na očuvanje zdravog tkiva. Glioblastom, najčešći i najagresivniji primarni tumor mozga, predstavlja izazov u lečenju sa prosečnim preživljavanjem ispod dve godine nakon dijagnoze, dok trenutni terapijski pristupi ostaju nedovoljno efikasni. Novi pristup imunoterapije pruža nadu pacijentima, iako sa ograničenim uspehom do sada.
Identifikacija specifičnog markera na tumorskim ćelijama omogućila je generisanje CAR-T ćelija koje mogu da prepoznaju i unište ove ćelije, dok istovremeno štede zdrave ćelije. Ovi rezultati, objavljeni u časopisu Cancer Immunology Research, predstavljaju početak razvoja kliničkih ispitivanja na ljudima.
Glioblastomi predstavljaju poseban izazov zbog svojih bioloških karakteristika koje ih čine otpornim na tradicionalne terapije i podstiču brzo ponovno javljanje tumora. CAR-T terapija, koja uključuje genetsku modifikaciju imunskih T ćelija kako bi mogle da ciljaju specifične tumorske antigene, predstavlja novi pristup u lečenju glioblastoma.
Denis Migliorini, stručnjak za CAR-T ćelije, ističe značaj identifikacije proteina PTPRZ1 kao važnog markera za ciljanje glioblastoma. Korišćenje RNK za kodiranje antitela omogućava precizno usmeravanje terapije ka tumorskim ćelijama. Testiranja in vitro i in vivo pokazala su obećavajuće rezultate u kontroli rasta tumora i produženju života.
Ova nova tehnika CAR-T terapije pruža fleksibilnost i prilagodljivost u borbi protiv evoluirajućih tumora, sa potencijalom za smanjenje toksičnosti u poređenju sa tradicionalnim terapijama. Prelazak na klinička ispitivanja na ljudima se čini kao logičan korak nakon pozitivnih rezultata na mišjim modelima.