Mali tim biologa i stručnjaka za kretanje životinja u Holandiji i Velikoj Britaniji otkrio je da ptice kao što je emu imaju prizemljen stil trčanja pri srednjim brzinama, što im omogućava da štede energiju u poređenju sa neutemeljenim stilom trčanja drugih životinja kao što su ljudi.
U svojoj studiji objavljenoj u časopisu Napredak nauke, grupa je simulirala stil trčanja emua da bi ga bolje razumela.
Kada ptica kao što je emu trči srednjom brzinom, nikada ne leti u vazduh – uvek ima jednu nogu čvrsto na zemlji. Ovaj zasnovani stil trčanja, otkrili su istraživači, koristi manje energije od onog u kojem trkač skače u vazduh svakim korakom – opet, srednjom brzinom.
U ovoj novoj studiji, istraživači su istraživali zašto su ptice usvojile takav stil trčanja kada većina drugih dvonožnih životinja ima neutemeljen stil bez obzira na brzinu.
Da bi simulirao stil trčanja emua, istraživački tim je napravio ono što opisuju kao digitalnu marionetu napravljenu samo od mišića, kostiju i tetiva. Takođe je imao promenljivu krutost tetiva kako bi promenio stil trčanja. Zatim su svoju manekenku učili da hoda, a nakon toga i da trči.
Zatim je tim podstakao model da trči koristeći što je moguće manje energije – on je odgovorio trčanjem srednjom brzinom sa utemeljenim stilom. Istraživači su primetili da simulirano trčanje izgleda neverovatno kao prava stvar.
Istraživači su takođe otkrili da anatomija emua, pošto je evoluirala sa potrebom za čučanjem, sprečava pticu da potpuno ispravi noge, što verovatno doprinosi njenom stilu trčanja. Sa ovom vrstom mišića, primećuju, bilo bi potrebno više energije za korišćenje neutemeljenog stila pri srednjim brzinama. Oni sugerišu da je stil trčanja ptica verovatno prvo evoluirao sa neptičjim dinosaurusima zbog njihove slične anatomije.