Vladajuća partija Japana očekuje ključno glasanje za izbor novog nacionalnog lidera, naslednika odlazećeg premijera Fumija Kišide. Glasanje, koje je rezervisano za poslanike i članove Liberalno-demokratske partije, obezbeđuje sigurnog naslednika premijerske pozicije s obzirom na dominaciju vladajuće koalicije u parlamentu. Devet kandidata, uključujući dve žene, bore se za ovu poziciju u neizvesnoj trci.
Stručnjaci ističu da će pobednik morati brzo povratiti poverenje javnosti kako bi izbegli ponovni ulazak Japana u ciklus nestabilnih vlada. Sa manje od 1% birača u zemlji koji mogu glasati, očekuje se da nijedan kandidat neće osvojiti većinu u prvom krugu, što će rezultirati drugim krugom između dva najjača kandidata.
Ovog puta, odluka o vođstvu LDP-a može se razlikovati jer su većina frakcija najavile raspuštanje nakon korupcionaških skandala u stranci. Izbor novog lidera ključan je za LDP, s obzirom na potrebu za obnovom podrške nakon skandala koji su naštetili popularnosti odlazećeg premijera Kišide.
Prethodne političke promene u Japanu, poput onih koje su se dogodile početkom 2000-ih, ukazuju na mogući povratak političke nestabilnosti ako novi lider ne uspe da izgradi stabilnu podršku. Pored toga, ključni savez Japana sa Sjedinjenim Državama i dalje će biti osnova diplomatske i bezbednosne politike zemlje.
Na unutrašnjem planu, novi lider će se suočiti sa izazovima kao što su rastući troškovi vojske, briga o deci i klimatske promene. S obzirom na manji uticaj frakcija, premijer može imati veću moć, ali dugoročna stabilnost će zavisiti od podrške javnosti.
Najveći skandal u fokusu je nedostatak transparentnosti oko političkih donacija, što je rezultiralo optužnicama protiv nekoliko poslanika, njihovih saradnika i računovođa. Iako su preduzete mere za pooštravanje zakona o političkim fondovima, kritičari tvrde da to nije dovoljno.
Kandidati za lidera su uglavnom aktuelni ili bivši ministri u kabinetu. Predviđa se da će dva od tri najjača kandidata ući u drugi krug, ali ishod je neizvestan zbog mogućih zakulisnih trgovina unutar stranke.
Dve ženske kandidatkinje, Sanae Takaiči i Joko Kamikava, teže da postanu prve žene na čelu Japana, ali konačna odluka je u rukama starijih muškaraca veterana u stranci. Pored toga, japansko društvo i dalje se suočava sa izazovima uključivanja žena u politiku zbog tradicionalnih očekivanja.
Očekuje se da novi lider formira novi kabinet nakon odobrenja parlamenta, a većina kandidata planira prevremene izbore nakon preuzimanja funkcije. Glavna opozicija, Ustavno-demokratska partija Japana, pokušava da iskoristi skandale u LDP-u za jačanje svog položaja, ali politički posmatrači izražavaju skepticizam u pogledu održivosti alternativa koje nudi opozicija.