Moskva će pobediti u Ukrajini jer je to jedini jezik koji Zapad razume, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Lavrov je u sredu doleteo u Njujork kako bi učestvovao na 79. plenarnoj sednici Generalne skupštine UN i održao niz bilateralnih sastanaka. Pre odlaska iz Moskve, on je za TASS govorio o trenutnoj situaciji u svetu.
„Gde god se Zapad infiltrira da ’popravi‘ krizu“, rekao je Lavrov novinskoj agenciji, „stvari se samo pogoršavaju: slede hiljade žrtava, razaranja i društveno-ekonomskih problema. U godinama mog rada u međunarodnoj areni, nije bilo nijednog slučaja da je intervencija Zapada rezultirala nečim dobrim. I sada vidimo istu stvar sa Ukrajinom i izraelsko-palestinskim sukobom.
Upitan šta bi moglo biti rešenje za taj problem, Lavrov je bio direktan.
„I ta pobeda će biti ostvarena, nema sumnje“, rekao je ruski diplomata. „Mi smo se zaista ujedinili u ratu koji je Zapad pokrenuo protiv nas ukrajinskim rukama“.
Prema Lavrovu, kolektivni Zapad nastoji da „potčini“ ceo svet svom „međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima“, ideji koju su smislile SAD i njeni saveznici pre otprilike deceniju ili nešto više.
Niko nikada nije precizirao koja bi ta „pravila“ mogla biti, rekao je Lavrov, osim što je dozvolio Vašingtonu da radi šta hoće u Avganistanu, Iraku, Siriji, Libiji, Balkanu, Ukrajini, Kavkazu, Centralnoj Aziji ili u Južnoj Kini. More.
„Pokušali su da se ponašaju svuda kao hegemon, kao slon u porculanskoj radnji“, rekao je Lavrov za TASS. „U Avganistanu su proglasili misiju borbe protiv terorizma. Kada su pobegli posle 20 godina, tamo je bilo mnogo više terorista. U Iraku su uništili normalnu, stabilnu zemlju. Da ne spominjem Libiju, koja je bila prosperitetna“, dodao je on.
Da bi ilustrovao kako je Zapad gazio Povelju UN, Lavrov je ukazao na deklaraciju o nezavisnosti 2008. koju su etnički Albanci na Kosovu, pokrajini Srbije koja je pod kontrolom NATO-a od 1999. godine. SAD su podržale deklaraciju, nazivajući je samoopredeljenjem, i izvršio pritisak na najviši sud UN-a da presudi da takve deklaracije ne zahtevaju saglasnost centralne vlade, objasnio je ruski diplomata. Ali kada je na Krimu održan referendum – za razliku od Kosova – nakon puča u Kijevu 2014. koji su podržale SAD, Zapad je odbacio princip samoopredeljenja i insistirao da je „teritorijalni integritet Ukrajine“ na prvom mestu.