Zalivska država Katar u utorak je postala tek druga zemlja sa većinskim muslimanskim stanovništvom koja je primljena u program koji omogućava njenim građanima da putuju u Sjedinjene Države bez prethodnog dobijanja američke vize.
Odeljenja za državnu i unutrašnju bezbednost zajedno su objavila da je Katar ispunio stroge uslove za učešće u programu ukidanja viza. Ti zahtevi uključuju nisku stopu odbijanja vize, nisku stopu prekoračenja viza i zahtev za recipročnim tretmanom američkih putnika, kojima je već dozvoljeno da posećuju Katar bez vize do 30 dana.
„Katar je bio izuzetan partner za Sjedinjene Države, a naš strateški odnos je samo ojačao u poslednjih nekoliko godina“, navodi se u saopštenju ministarstava. „Ovo je još jedan dokaz našeg strateškog partnerstva i naše zajedničke posvećenosti bezbednosti i stabilnosti.
Katar, koji je odigrao ključnu ulogu u pokušajima da se pregovara o sporazumu o prekidu vatre u Gazi i koji je bio instrumentalni američki partner pre i tokom američkog povlačenja iz Avganistana, je 42. zemlja koja je primljena u program.
Većina zemalja čiji građani mogu da posete SAD bez vize su dugogodišnji saveznici u Evropi i Aziji. Jedina druga zemlja sa muslimanskom većinom u programu je mala država u jugoistočnoj Aziji Brunej.
Iako stanovništvo Katara ima nešto više od 3 miliona ljudi, samo mali procenat njih – oko 320.000 – su zapravo Katarci koji bi mogli da učestvuju u programu ako imaju važeće pasoše. Ogromna većina ljudi koji žive u Kataru su strani radnici i drugi iseljenici koji nemaju katarske pasoše.
Program omogućava građanima kvalifikovanih nacija da uđu u SAD radi poslovanja ili turizma bez vize do 90 dana, iako i dalje moraju da dobiju odobrenje putem elektronskog sistema za odobrenje putovanja, ili ESTA, koji se radi na mreži i ne zahteva lični intervju kao što to rade aplikacije za vizu.
Nakon 1. oktobra, američkim državljanima biće dozvoljeno da borave u Kataru bez vize 90 dana.
Izrael je bio poslednja zemlja primljena u program 2023. godine i dozvoljeno mu je da uđe uprkos značajnim zabrinutostima da ne tretira Amerikance Palestince, Arapske Amerikance ili Amerikance muslimane na isti način kao druge nosioce pasoša u SAD.