Dok eskalirajući sukob između Izraela i Hezbolaha privlači globalnu pažnju, Palestinci u Gazi se pitaju: Šta će biti s njihovom nevoljom nakon skoro godinu dana razornog rata?
Oni su okamenjeni da je međunarodna zabrinutost preusmerena i da se nazire mračna mogućnost: napuštanje.
Istu brigu imaju i porodice izraelskih talaca u Gazi.
Nezar Zakut, jedan od oko 1,9 miliona Palestinaca koji su bili primorani da napuste svoje domove od izbijanja rata između Izraela i Hamasa, rekao je da se plaši da će borbe preko izraelsko-libanske granice nadmašiti interesovanje za bezdane životne uslove u Gazi i napore da se pregovara o prekidu -vatra.
„Postali smo potpuno zaboravljeni“, rekao je Zakut, koji živi u Kan Iounisu nakon što je pre nekoliko meseci pobegao iz grada Gaze. „Nema vesti o nama u medijima.
Palestinci zabrinuti da će jadni uslovi u Gazi postati trajni. Devedeset posto stanovništva je beskućnik, sa stotinama hiljada u nesanitarnim šatorskim kampovima koji se bore da pronađu hranu i čistu vodu.
„Godinu dana kasnije, a niko ne brine o nama. Svakog dana ima bombardovanja, svakog dana ima mučenika i svakog dana ima povređenih“, rekao je Saadi Abu Mustafa, koji je pobegao iz Kan Junisa u Muvasi, veliki šatorski kamp duž južne obale Gaze.
Otkako je Hamas započeo rat 7. oktobra, izraelska uzvratna invazija na Gazu ubila je više od 41.000 Palestinaca i ranila više od 95.000, prema Ministarstvu zdravlja Gaze, koje ne pravi razliku između civila i militanata, ali kaže da je više od polovine mrtvih bilo žene i deca.
Meseci intenzivnih vazdušnih i kopnenih napada sravnili su čitave stambene blokove sa zemljom; Istraživači koji proučavaju satelitske snimke procenjuju da je skoro 60% zgrada u Pojasu Gaze verovatno oštećeno od početka rata.
Izrael je obećao da će uništiti Hamas nakon 7. oktobra, kada su njegovi militanti ubili oko 1.200 ljudi i oteli 250 ljudi. Iako je teško opterećena, militantna grupa koju podržava Iran ostaje na vlasti.
Izraelska vlada kaže da se oko 70 od 100 talaca i dalje smatra živima. Njihove porodice strahuju da fokus vlade na okončanju rata bledi.
„Moja najveća briga je da će sva pažnja javnosti i sveta biti usmerena na sever“, rekao je Udi Goren, rođak Tala Haimija, Izraelca ubijenog 7. oktobra i čije je telo odneto u Gazu. „Na kraju će taoci jednostavno ostati potpuno sami bez ikoga da ih izvede.
Kako je rasla pretnja sveopšteg rata između Izraela i Hezbolaha, Izrael je smanjio prisustvo svojih trupa u Gazi kako bi premestio ključne jedinice na svoju severnu granicu sa Libanom. Ipak, hiljade vojnika ostaju u Gazi, vrše sporadične racije i sprečavaju raseljene Palestince da se vrate kućama.
Svakodnevni štrajkovi su nastavljeni i u Gazi. U izraelskom napadu na jedno školsko koje je pretvoreno u sklonište u severnoj Gazi u subotu su poginule najmanje 22 osobe, a ranjeno je 30 drugih, uglavnom žena i dece, saopštilo je ministarstvo zdravlja Gaze.
Nedavne kiše učinile su nepodnošljivim ionako teške uslove života u „bezbednoj zoni“ Muvasi koju je odredio Izrael. U nedelju su deca koja su tamo živela bosa hodala kroz blato koje im je sezalo iznad članaka, dok su muškarci kopali po blatu da spasu dragocene konzerve i nameštaj.
„Cela kuhinja u kojoj pripremamo hranu bila je napunjena vodom. Nismo znali šta da radimo. Ovo je početak zime. Šta će se dogoditi u narednim danima?” rekla je Rana Goza’t, majka raseljena iz grada Gaze.
Drugi su žalili zbog vodenih dušeka i molili međunarodne grupe da pomognu da se zadrži pažnja na humanitarnoj krizi u Gazi.
„Nadamo se da je svim narodima stalo do nas i da vide gde smo stigli“, rekao je Enas Kolab, koji se preselio u Muvasi iz severne Gaze.
Čini se da je nalet diplomatskih aktivnosti za posredovanje u sporazumu između Izraela i Hamasa splasnuo, a svaka strana optužuje drugu da pregovara u lošoj nameri i postavlja neodržive zahteve.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je da Izrael mora da zadrži trupe u dve oblasti Gaze kako bi sprečio Hamas da se ponovo naoruža. Ali Hamas je rekao da neće pristati ni na kakav dogovor koji bi omogućio ostanak izraelskih trupa.
Nade u dogovor su dodatno splasnule jer izgleda da Sjedinjene Države, ključni posrednik u pregovorima, gube sposobnost da utiču na svog najbližeg saveznika. Tokom posete regionu prošle nedelje, državni sekretar Antoni Blinken posetio je samo Egipat jer su američki zvaničnici verovali da bi njegovo putovanje u Izrael u znak podrške dogovoru moglo da navede Netanjahua da kaže nešto što bi potkoilo napore posredovanja.
Nije se pojavila jasna vizija za posleratnu Gazu — ili ko će voditi i upravljati tim procesom — ali jedna stvar je jasna: obnova teritorije će trajati decenijama. UN su ovog leta procenile da bi samo uklanjanje oko 40 miliona tona ruševina trajalo 15 godina.