Tim biologa u Kini reprogramirao je ćelije kože džinovskih pandi u indukovane pluripotentne matične ćelije (iPSC), otvarajući vrata stvaranju primordijalnih zametnih ćelija koje bi mogle da posluže kao prekursori spermatozoida i jajnih ćelija.
U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Science Advances, grupa je uvela specifičan klaster mikroRNA u fibroblaste pande da bi generisala iPSC.
Tokom proteklih nekoliko godina, biolozi matičnih ćelija su usavršavali proces koji je uključen u pretvaranje ćelija poznatih kao fibroblasti u iPSC kao glavni deo istraživanja regenerativne medicine. Takve ćelije se mogu koristiti za uzgoj različitih vrsta ćelija, uključujući one koje mogu sazreti u organe i jajne ćelije.
Poslednjih godina, zaštitnici prirode su počeli da vide tehnologiju kao potencijalno sredstvo za spasavanje ugroženih životinja. U tom cilju stvoreni su iPSC za retku zebru, tasmanskog đavola i severnog belog nosoroga.
Jedna stvar koju su istraživači na takvim projektima naučili usput je da je proces transformacije fibroblasta u iPSC različit za svaku vrstu, što znači da je potreban novi proces za stvaranje iPSC-a za svaku novu životinju. U ovom novom naporu, istraživački tim je kreirao proces za džinovsku pandu.
Rad je započeo još 2019. godine, sa ciljem stvaranja iPSC-a koji bi se mogli koristiti kao prekursori za muške i ženske reproduktivne ćelije, pomažući da se osigura kontinuirano razmnožavanje džinovskih pandi. Taj napor je doveo do upotrebe ćelija kože fibroblasta za generisanje željenih iPSC-a.
Da bi se fibroblasti transformisali u iPSC, grupa je uvela specifičan tip mikroRNA klastera pod posebnim uslovima rasta koji su uključivali molekule sa pravim faktorima transkripcije za pande.
Kada su pronašli proces koji je funkcionisao, tim ga je poboljšao kako bi bio efikasniji. Oni su testirali svoje iPSC-ove kako bi se uverili da mogu da se dele i formiraju zametne slojeve na upotrebljive načine – i odatle da prerastu u željene tipove ćelija.