Prošla godina zabeležila je rekordne temperature, označivši je kao najtopliju u istoriji. Ekstremni vremenski događaji, od šumskih požara do poplava i dramatično zagrevanje okeana, izazivaju razorne posledice za ljudski život i biodiverzitet. I dok su ekonomski troškovi već visoki, postoji nada da se uz pomoć veštačke inteligencije (AI) mogu ublažiti posledice klimatskih promena.
Naučnici širom sveta, uključujući istraživače sa Univerziteta Kolumbija, istražuju kako AI može pomoći u smanjenju neizvesnosti klimatskih modela. Ove tehnologije mogu unaprediti projekcije i pomoći u boljem planiranju, adaptaciji i alokaciji resursa. Upotreba AI u rešavanju ekoloških problema raste, a Bezosov fond za Zemlju je nedavno izdvojio 100 miliona dolara za AI projekte koji će se boriti protiv klimatskih promena i štititi prirodu.
Iako su klimatske promene neizbežne, veća preciznost u klimatskom modeliranju može nam pomoći da se bolje pripremimo za promene. AI nudi potencijalna rešenja, ali je ključno osigurati etičku primenu tehnologije i ulaganje u obrazovanje, kako bi buduće generacije bile spremne da se suoče s globalnim izazovima.