Tehnologija RNA interferencije (RNAi) postepeno postaje vodeća tehnologija u lečenju genetskih poremećaja i raka zbog svoje sposobnosti da reguliše ekspresiju gena. Međutim, efikasna isporuka i bezbednost kratke interferirajuće RNK (siRNA) ostaju ključni izazovi za njen klinički uspeh.
Egzozomi, kao prirodni ekstracelularni vezikuli, sve više se istražuju za optimizaciju isporuke siRNA zbog svoje biokompatibilnosti, stabilnosti, dugotrajne cirkulacije u organizmu i sposobnosti ciljanja tkiva. Međutim, tradicionalna isporuka egzosoma često dovodi do brze degradacije RNK molekula, što ograničava efikasnost isporuke.
U nedavnoj studiji objavljenoj u časopisu Nature Nanotechnologi, istraživački tim sa Šangajskog instituta Materia Medica Kineske akademije nauka, u saradnji sa Univerzitetom Zhejiang, istraživao je ulogu holesterola u regulisanju isporuke RNK lekova egzozomima.
Kombinujući teorijsko modeliranje sa eksperimentalnim studijama, istraživači su istražili kako različiti nivoi holesterola u membranama egzozoma utiču na proces isporuke siRNA. Otkrili su da povećanje holesterola značajno poboljšava interakciju egzozoma sa ciljnim ćelijama, omogućavajući im da uđu u ćelije putem fuzije membrane, umesto endocitoze, čime se izbegava degradacija u lizozomima.
Dodatno, molekularni modeli su pokazali da egzosomi bogati holesterolom mogu efikasno isporučiti siRNA direktno u citoplazmu putem fuzije membrane, pružajući visoku efikasnost isporuke.
U laboratorijskim testovima, egzozomi obogaćeni holesterolom uspešno su isporučili siRNA i izazvali apoptozu tumornih ćelija, sa većim efektom u poređenju sa tradicionalnim metodama isporuke.
Studija je takođe potvrdila da ovi specijalni egzozomi mogu efikasno inhibirati rast tumora u modelima mišjeg kolorektalnog tumora, ukazujući na njihov potencijal kao vektori u genskoj terapiji.
U zaključku, modulacija sadržaja holesterola u membranama egzozoma predstavlja značajan napredak u razvoju sigurnijih i efikasnijih strategija genske terapije.