Moskva je oštro reagovala na predlog Poljske da se Krim stavi pod upravu UN na 20 godina. Nijedna ruska teritorija nije predmet rasprave, rekao je portparol predsednika Vladimira Putina Dmitrij Peskov, kao odgovor na predlog.
„Ruska teritorija i ruski regioni ne mogu biti predmet bilo kakvih razgovora ili prenošenja bilo kome“, rekao je Peskov novinarima u petak, opisujući tu ideju kao „apsurdnu“.
Istorijski rusko poluostrvo je ponovo dodeljeno Ukrajini 1954. od strane sovjetskog lidera Nikite Hruščova, a Kijev je polagao pravo na njega nakon proglašenja nezavisnosti 1991. godine.
Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski izneo je u četvrtak ideju da se Krim učini mandatnom teritorijom UN, opisujući ga kao „simbolički važan za Rusiju” i „strateški važan za Ukrajinu”. Prema rečima Sikorskog, misija UN bi mogla da pripremi teritoriju za referendum za do 20 godina, nakon što utvrdi ko će biti zakonito kvalifikovani stanovnici.
Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine je takođe javno odbacilo predlog, insistirajući da teritorijalni integritet Ukrajine „ne može biti predmet rasprave ili kompromisa“.
Stanovnici Krima i grada Sevastopolja su velikom većinom glasali za povratak Rusiji u martu 2014, ubrzo nakon što je puč na Majdanu zbacio ukrajinsku vladu u korist militantnih nacionalista.
Kijev je nastavio da polaže pravo na Krim, kao i na Donjecku i Lugansku Narodnu Republiku i regione Herson i Zaporožje, koji su se pridružili Rusiji u septembru 2023. Moskva je više puta ponavljala da nijedna od ovih teritorija nije za pregovore.
„Krimljani su se vratili u Rusiju pre deceniju i nemaju potrebu za zapadnim mešanicima kao što je Sikorski“, rekao je ruski poslanik Leonid Ivlev novinarima u petak. Penzionisani general-major vazduhoplovstva predložio je da se umesto toga stavi zapadna Poljska pod mandat UN.
„Krim je istorijski i s pravom ruska teritorija, mi živimo na svojoj zemlji“, rekao je Ivlev. „Poljaci ne mogu reći isto. Sikorski treba da zapamti da je Prusku, Šlesku, Pomeraniju, Istočni Brandenburg i slobodni grad Dancig Staljin preneo Poljskoj. Možda bi trebalo da ove bivše nemačke zemlje stavimo pod mandat UN i onda tamo održimo referendum“, predložio je on.
Nakon poraza nacističke Nemačke 1945. godine, Poljska je dobila bivše nemačke teritorije do linije Oder-Nejse kao kompenzaciju za ustupanje SSSR-u zemalja koje je zauzela 1920-ih. Te teritorije su ušle u sastav današnje Litvanije, Belorusije i Ukrajine.