Savetodavno telo UN istaklo je da je neophodno uspostaviti globalno upravljanje veštačkom inteligencijom, nazivajući to „imperativom“ i pozivajući na stvaranje inkluzivnih globalnih institucija koje će regulisati ovu tehnologiju. U svom 100-stranom izveštaju, grupa je istakla da veštačka inteligencija ima ogroman potencijal za pozitivne promene u mnogim oblastima, ali da postoje rizici ako se ne reguliše pravilno. Preporuke uključuju formiranje novih institucija koje će se oslanjati na međunarodno pravo i poštovanje ljudskih prava, kao i uspostavljanje globalnog dijaloga o upravljanju veštačkom inteligencijom u okviru UN. Takođe se ističe potreba za globalnim fondom za veštačku inteligenciju kako bi se prevazišle razlike između bogatih i siromašnih zemalja i podržali razvojni ciljevi UN za 2030. godinu.
U izveštaju se naglašava da je važno da se ne oslanjamo isključivo na tržišne snage i nacionalne akcije kada je reč o upravljanju veštačkom inteligencijom, već da je potrebna koordinisana međunarodna akcija. Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je podržao preporuke savetodavnog tela, ističući da one pružaju smernice za izgradnju inkluzivne i efikasne arhitekture veštačke inteligencije. Članovi ovog tela, koji dolaze iz različitih zemalja i sektora, su istaknuti stručnjaci u oblasti veštačke inteligencije.
Izveštaj je objavljen pred Samit budućnosti na kojem se razmatraju globalni izazovi poput veštačke inteligencije, sukoba i klimatskih promena. Iako trenutno nije preporučeno osnivanje posebne agencije za veštačku inteligenciju, postoji mogućnost da se ova opcija razmotri u budućnosti. Cilj ovog tela je da pruži smernice za unapređenje međunarodne saradnje u oblasti veštačke inteligencije.