Američko Ministarstvo pravde je pokrenulo federalnu građansku tužbu protiv kompanija sa sedištem u Singapuru čiji je teretni brod izazvao kolaps mosta u blizini Baltimora ranije ove godine, prouzrokujući zatvaranje jedne od najvećih američkih luka na duži period. Kontejnerski brod MV Dali sudario se sa mostom Frensis Skot Ki 26. marta uveče, prilikom čega je poginulo šest članova posade i došlo do urušavanja glavne saobraćajnice izgrađene 1977. godine.
Državni tužilac Merik Garland istakao je da Ministarstvo pravde podnosi ovaj zahtev kako bi osiguralo da troškove čišćenja kanala i ponovnog otvaranja luke Baltimor snose kompanije koje su odgovorne za nesreću, a ne američki poreski obveznici. Tužba je usmerena protiv Grace Ocean Private Limited i Sinergi Marine Private Limited, oba sa sedištem u Singapuru, koji su bili vlasnici i operateri broda Dalija. Iako su ove kompanije ograničile svoju odgovornost na oko 44 miliona dolara nakon nesreće, Vlada SAD traži najmanje 100 miliona dolara, zajedno sa odštetom.
Cilj američke vlade je da nadoknadi troškove čišćenja ostataka mosta, ponovnog otvaranja kanala za otpremu i suočavanja sa potencijalnim rizikom od zagađenja naftom. Različite agencije na federalnom, državnom i lokalnom nivou bile su angažovane na uklanjanju oko 50.000 tona čelika, betona i asfalta, kao i na čišćenju privremenih kanala kako bi rešile logističke probleme u luci i ublažile ekonomske posledice uzrokovane ovom nesrećom. Kanal Fort Mehenri nije bio u potpunosti funkcionalan sve do 10. juna.
Glavni zamenik pomoćnika državnog tužioca Brajan Bojnton istakao je da je ova katastrofa bila potpuno izbegnuta, te da je proistekla iz niza predvidivih grešaka koje su napravili vlasnik i operater broda Dalija. Prema izveštaju Ministarstva pravde, nakon što je Dali napustio luku Baltimor, brod je imao probleme sa napajanjem, te je nekoliko puta gubio i povraćao snagu pre nego što je udario u most. Glavni zamenik državnog tužioca Benjamin Mizer optužio je vlasnika i operatera broda da su bili svesni problema sa vibracijama koji su mogli dovesti do prekida napajanja, ali nisu preduzeli odgovarajuće mere.
Mizer je dodatno istakao da su zbog nemara, lošeg upravljanja i želje za smanjenjem troškova, električni i mehanički sistemi broda bili konfigurisani na način koji je sprečavao brzo vraćanje snage i upravljanja nakon nestanka struje, što je uzrokovalo nemogućnost manevrisanja brodom u kritičnom trenutku. Važno je napomenuti da američka tužba ne obuhvata sredstva za obnovu mosta, s obzirom da je Merilend bio nadležan za njegovu izgradnju, održavanje i upravljanje.