Uobičajeni unos kafe ili kofeina povezan je sa manjim rizikom od novonastalog kardiometaboličkog multimorbiditeta (CM), prema studiji objavljenoj na internetu 17. septembra u časopisu Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.
Ksujia Lu, sa Medicinskog koledža Suzhou Univerziteta Soochov u Kini, i njegove kolege su ispitali povezanost unosa kafe, čaja i kofeina sa CM, definisanom kao koegzistencija najmanje dva od dijabetesa tipa 2, koronarne bolesti srca i moždanog udara. Studija je uključivala 172.315 učesnika (analiza kofeina) i 188.091 (analiza kafe i čaja) učesnika koji nisu imali bilo kakve kardiometaboličke bolesti na početku. Među 88.204 i 96.393 učesnika izmereno je 168 metabolita.
Istraživači su primetili nelinearnu inverznu povezanost unosa kafe, čaja i kofeina sa rizikom za novonastalu CM. Potrošači umerene količine kafe (tri pića dnevno) ili kofeina (200 do 300 mg dnevno) imali su najmanji rizik za novonastalu CM u poređenju sa onima koji nisu konzumirali ili potrošačima manje od 100 mg kofeina dnevno, sa odnosom opasnosti od 0,519 i 0,593, respektivno.
Uočene su inverzne asocijacije za umereni unos kafe ili kofeina sa rizicima za skoro sve razvojne faze CM, uključujući prelaze iz stanja bez bolesti u pojedinačne kardiometaboličke bolesti i kasnije u CM. Povezanost sa unosom kafe, čaja ili kofeina i incidentnim CM primećena je za 80 do 97 metabolita, uključujući lipidne komponente unutar lipoproteina vrlo niske gustine, histidina i glikoproteinskih acetila.
„Nalazi naglašavaju da bi promovisanje umerenih količina kafe ili kofeina kao prehrambene navike kod zdravih ljudi moglo imati dalekosežne koristi za prevenciju CM“, pišu autori.