Tim koji predvodi Silvain Meloche, profesor na Medicinskom fakultetu u UdeM-u i direktor IRIC-ove jedinice za istraživanje signalizacije i rasta ćelija, razvio je novi pretklinički model za proučavanje najčešćeg podtipa raka jetre.
Objavljen u časopisu Modeli i mehanizmi bolesti, rad su izvele istraživačka saradnica Laure Voisin i istraživačka savetnica Marjorie Lapouge. Vincent Kuoc-HuiTrinh, direktor IRIC-ove jedinice za istraživanje digitalne histologije i napredne patologije, takođe je doprineo studiji.
Rak jetre je veliki zdravstveni problem širom sveta: šesti najčešći rak i treći najsmrtonosniji. Konkretno, jedan podtip, hepatocelularni karcinom (HCC), čini 80-90% karcinoma jetre. Često dijagnostikovan u uznapredovalom stadijumu i neefikasno usmeren na nekoliko postojećih tretmana, HCC ne nudi povoljnu prognozu za pacijente.
Laboratorijski tim Melochea je krenuo da ispuni suštinsku potrebu u identifikaciji novih terapija usmerenih na HCC: razvoj pretkliničkog modela koji oponaša napredni humani HCC što je preciznije moguće. Da bi ovo postigao, tim je uspostavio ćelijsku liniju genetski modifikovanih tumora mišje jetre: HepIF liniju.
Nekoliko prednosti čini HepIF liniju dobrim modelom za proučavanje karcinoma jetre. On generiše tumore koji rastu brzo, predvidljivo i reproduktivno, i predstavljaju najagresivnije oblike metastatskog HCC.
Štaviše, HepIF linija nudi singeni model: izvedena je iz uzoraka miša koji poseduju istu genetsku pozadinu kao oni u koje će biti ubrizgana za analize karcinogeneze ili pretkliničke studije. Imuni sistem percipira kao „ja“, to je jedan od retkih modela koji se može koristiti za analizu imunološkog odgovora na tumor i procenu opcija imunoterapije.
Zahvaljujući ovim karakteristikama, model HepIF razvijen u laboratoriji Meloche omogućiće bolje razumevanje patogeneze HCC. Takođe će biti veoma korisno za testiranje novih molekula i imunoterapije koje bi mogle da poboljšaju raspon dostupnih tretmana za rak jetre.