Džejmstaun, Virdžinija, osnovan je 1607. godine i bio je prvo englesko stalno naselje u Americi. Bio je predmet mnogih arheoloških i istorijskih analiza, uključujući nedavnu studiju prof. Markusa M. Kija i Rebeke K. Rosi, koja je imala za cilj da utvrdi poreklo nadgrobnog spomenika viteza od crnog „mermera“ iz Džejmstauna. Ono što su utvrdili bilo je neočekivano, kaže prof. Kej.
„U protekloj deceniji, bio sam zainteresovan za utvrđivanje porekla litskih artefakata koristeći fosile sadržane u njima. Dok sam radio na sledećem projektu, utvrđivanju porekla kolonijalnih crnih ‘mermernih’ nadgrobnih spomenika iz regiona zaliva Chesapeake, SAD.
„Otkrili smo da je najstariji nadgrobni spomenik bio viteški nadgrobni spomenik u Džejmstaunu iz 1627. Konkretno istorijsko arheološko pitanje na koje smo pokušavali da odgovorimo bilo je: Koliko je bila obimna trgovačka mreža u zalivu Česapik tokom kolonijalnih vremena?
„Nismo ni shvatali da kolonisti naručuju nadgrobne spomenike od crnog mermera iz Belgije kao što mi naručujemo artikle od Amazona, samo mnogo sporije.
Tokom 17. veka, bogati engleski kolonisti često su obeležavali sebe i svoje bogatstvo impresivnim nadgrobnim spomenicima. U regionu Česapik zaliva, to su često bili crni „mermerni“ nadgrobni spomenici. Nadgrobni spomenik viteza iz Džejmstauna bio je jedan takav primer.
Postavljen u crkvu Džejmstaun 1627. godine, ostao je na licu mesta sve dok nije izmešten 1640-ih zbog izgradnje na južnom ulazu. Godine 1907. polomljeni nadgrobni spomenik je ponovo otkriven, popravljen i postavljen u današnje priprate Spomen crkve.
Uprkos nazivu, nadgrobni spomenik nije napravljen od mermera, već od crnog krečnjaka. U istorijskim dokumentima, svaki kamen koji je sposoban za poliranje često se nazivao „mermerom“.
Na nadgrobnom spomeniku su bila urezana udubljenja, što ukazuje na to da je nekada imao mesingane umetke. Oni su verovatno uništeni tokom Bekonove pobune 1676. Inleji su uključivali štit, koji je možda prikazivao porodični grb, razvijeni svitak i oklopnog čoveka koji je stajao na postolju, koji je možda nekada imao natpise.
Desno i levo od tela čoveka nalazile su se izbočine koje su možda ukazivale na balčak mača, odnosno štit. To je dovelo do tumačenja da je nadgrobni spomenik pripadao vitezu.
Samo dva viteza su umrla u Džejmstaunu tokom života druge Džejmstaunske crkve (1617–1637). Jedan je bio ser Tomas Vest, prvi stalni guverner kolonije. Umro je 1618. tokom transatlantskog putovanja u Džejmstaun. Nikakvi istorijski ili arheološki dokazi ne bi mogli povezati nadgrobni spomenik sa ser Tomasom Vestom.
Drugi vitez je bio Sir George Ieardlei. Njegov pastorak, Adam Thorovgood II, zatražio je svoj sopstveni nadgrobni spomenik od crnog „mermera“ 1680-ih, tražeći da na njemu bude ugraviran grb ser Džordža Jardlija i isti natpis kao onaj na „razbijenoj grobnici“. To je ukazivalo da je viteški nadgrobni spomenik već bio polomljen u 17. veku, pre nego što je otkriven 1901. godine.
Ako je nadgrobni spomenik zaista bio Jerdlijev, kao što sugerišu porodični dokazi, to bi ga učinilo najstarijim preživelim nadgrobnim spomenikom u Severnoj Americi. Nažalost, DNK testiranje nije moglo biti preduzeto da bi se potvrdilo da li su kosti na originalnom mestu nadgrobnog spomenika pripadale Ieardleiju,
„Deo crkve u Džejmstaunu gde je pronađena vitezova grobnica arheolozi su već u potpunosti iskopali. Nažalost, nije sačuvana nijedna kosti sa DNK koja se može izvući da bi se nezavisno testirala veza sa ser Džordžom Jardlijem.
Džordž Jerdli je rođen 1588. godine u Sautvorku u Engleskoj. Prvi put je došao u Džejmstaun 1610. nakon što je u početku doživeo brodolom na Bermudima. Služio je kao kapetan garde potguvernera ser Tomasa Gejtsa, a kasnije i kao potguverner Virdžinije. Vratio se u Englesku 1617, godinu dana nakon čega ga je kralj Džejms I proglasio za guvernera Virdžinije i proglasio ga vitezom.
Vratio se u Džejmstaun i ostao na svom položaju do 1621, dok se nekoliko godina kasnije nije vratio u Englesku, da bi ponovo bio imenovan za lorda guvernera 1626. Još jednom se vratio u Džejmstaun i umro sledeće godine 1627.
Za njegov grob je poručen nadgrobni spomenik, ali ostaje misterija odakle je došao. Prema profesoru Kiju, „’nadgrobni spomenik’ je kameni isečen (i obično urezan) kamen za upotrebu za obeležavanje mesta sahrane.
„Indijanci su nesumnjivo imali ranije nadgrobne oznake (možda od drveta koje nije preživelo), ali nisu bile od klesanog kamena. Ni engleski doseljenici nisu imali tehnologiju i veštine da seku i graviraju nadgrobne spomenike; zato su ih uvezli. .“
Štaviše, prof. Kei kaže: „Glavni trošak kamena dimenzija su obično troškovi transporta jer je sam kamen relativno niska cena, a težak je mnogo. Stoga se većina kamena dimenzija nabavlja iz lokalnog porekla. Stoga bi se očekivalo izvor viteški nadgrobni spomenik da bude lokalni (naša prva hipoteza).
„Nažalost, Džejmstaun se nalazi u obalskoj ravničarskoj fiziografskoj provinciji, u kojoj nema stena. Zbog toga je kamen morao da se preveze u Džejmstaun.“
Da bi utvrdili poreklo nadgrobnog spomenika, istraživači su proučavali i identifikovali zatvorene fosile u njemu. Prof. Kei elaborira zašto je ovaj metod izabran: „Zbog evolucionog procesa, biološke vrste su mnogo jedinstvenije kroz vreme i prostor od hemijskih elemenata ili izotopskih odnosa.
Rezultati, zasnovani na identifikovanim mikrofosilima (Omphalotis minima i Paraarchaediscus angulatus, i P. concavus), pokazali su da je nadgrobni spomenik morao da potiče iz Irske ili Belgije, pošto nijedna od ovih vrsta nikada nije pronađena u Severnoj Americi.
Istorijski dokazi sugerišu da je Belgija verovatni izvor, jer je Belgija bila najčešći izvor „crnog“ mermera iz donjeg karbona vekovima, od rimskih vremena do danas. Bio je posebno popularan među bogatima u Engleskoj tokom Ierdlijevog života.
On i drugi kolonisti iz Virdžinije bili bi veoma svesni najnovije mode u Engleskoj i verovatno bi pokušali da ih preslikaju u kolonije.
Istraživanje, objavljeno u Međunarodnom časopisu za istorijsku arheologiju, pruža nove uvide u obim trgovinskih mreža u zalivu Česapik tokom kolonijalnih vremena i u dužinu na koju su neki kolonisti odlazili da bi nabavili robu i materijale koji im nisu bili dostupni u njihovim novim domovima.